Od tego, jak komunikujesz się z trenerem, zależy efektywność Twojego treningu. Przygotowaliśmy listę zasad, które pomogą Ci być idealnym uczniem.
Dzięki badaniom naukowcy odkryli, że sukces sportowca zależy w dużej mierze od skuteczności komunikacji z trenerem. Trener to osoba, której najbardziej zależy na Twoim sukcesie, a także osoba, którą najbardziej zdenerwuje Twoja porażka (są badania, które to potwierdzają). Dobry trener personalny zrobi wszystko, co w jego mocy, aby nawiązać kontakt z zawodnikiem, ale każda relacja jest dziełem wszystkich zaangażowanych. Aby Twój tandem z trenerem był efektywny, postaraj się przestrzegać tych prostych zasad. W rezultacie oboje wygracie.
1. Słuchaj
Stephen Covey, amerykański konsultant ds. zarządzania i autor książki “Siedem nawyków skutecznego działania”, był tego pewien: “Większość ludzi nie słucha, aby zrozumieć, słucha, aby odpowiedzieć. Słuchanie i słyszenie jest podstawą wszelkiej komunikacji, nie tylko sportowej. Katastrofy, związki i kariery rozpadają się właśnie dlatego, że ludzie nie słuchają siebie nawzajem.
Dobry trener nie tylko zmotywuje Cię do ćwiczeń, ale także postara się przekazać Ci wiedzę, zainspirować do heroicznych czynów lub wręcz przeciwnie – wyrazić Twoje wątpliwości. Bądź uważny na to, co on lub ona mówi, a będziesz zaskoczony, jak wiele dobrego ci to przyniesie.
2. Zadawaj pytania
Im więcej pytań zadasz, tym więcej uzyskasz odpowiedzi. A im więcej wiesz, tym lepiej rozumiesz schematy procesu coachingowego. Jeśli chcesz zapytać, dlaczego trener daje Ci konkretne zadanie, pytaj. Dobry trener bez problemu udzieli Ci krótkiej odpowiedzi w trakcie treningu, a jeśli zajdzie taka potrzeba, opowie szczegółowo po wykonaniu ćwiczenia. Znając cel ćwiczenia, będziesz je wykonywał świadomie, z dbałością o szczegóły, czyli lepiej i wyższej jakości, a efekt z jego wykonania wzrośnie.
3. Ostrzegaj, jeśli nie czujesz się dobrze
Żaden trener nie będzie chciał, żebyś podnosił poprzeczkę z gorączką, bo zdrowie dla niego ponad wszystko. Jeśli nie czujesz się dobrze, powiedz o tym trenerowi, aby mógł dostosować program.
To samo dotyczy kontuzji: nie powinieneś nigdy biegać, jeśli utykasz, nawet jeśli zbliża się maraton. W ten sposób możesz pogłębić niewielki uraz i sprawić, że stanie się on przewlekły. Rozwiązanie jest takie samo: powiedz swojemu trenerowi, co cię boli i jak długo ci to przeszkadza. Przepisze on plan i doradzi, z którym specjalistą należy się skonsultować.
4. Nie wykonuj dzisiaj wczorajszego treningu
Trener, układając program, bierze pod uwagę wiele parametrów. I tylko on wie, dlaczego dziś masz łatwy bieg przełajowy, a jutro okrężny. Być może ta sekwencja jest ważna. Ponadto trener dba o to, aby obciążenie nie było zbyt duże i abyś miał czas na regenerację. Jeśli opuściłeś jeden trening, nie rób dwóch następnego dnia. Poinformuj o tym trenera, a on zwróci uwagę na to przeoczenie i powie Ci, co robić dalej.
5. Powiedz, jak jest
Jeśli nie ma mowy, żebyś dzisiaj ćwiczył, powiedz o tym. Jeśli ćwiczenie jest dla ciebie trudne, powiedz o tym. Bądź tak szczery i otwarty, jak to tylko możliwe. Rozmawiaj o stresie poza procesem treningowym – ważne jest, aby trener rozumiał Twój stan emocjonalny. Omówienie nieudanych startów – co poszło nie tak i dlaczego. Omów też te dobre. Im lepiej Twój trener zna Twój profil psychologiczny, tym łatwiej będzie mu znaleźć właściwe słowa w trudnym momencie.
6. Nie opuszczaj żadnego treningu (przynajmniej staraj się)
Czasami może być trudno dostać się na siłownię z powodu napiętego harmonogramu w pracy lub z innych powodów. Staraj się jednak nie opuszczać treningu bez ważnego powodu. Pamiętaj, że każdy plan treningowy to system mający na celu rozwój Twojego potencjału. Każdy ukończony trening przybliża Cię o krok do celu, a każdy opuszczony trening cofa Cię o jeden krok. Doceniam ciężką pracę twoją i twojego trenera.
7. Przekaż informację zwrotną
Jeśli trener tego wymaga, prowadź dziennik. Ważne jest, aby trener widział, jak dużo pracy wykonałeś, czy trening był łatwy czy ciężki, jak bardzo byłeś zmęczony itd. Na tej podstawie podejmie decyzję o zwiększeniu lub zmniejszeniu obciążenia, o zmianie punktu ciężkości.
8. Zaufaj swojemu trenerowi
Jeśli nie wierzysz, że coach doprowadzi Cię do upragnionego rezultatu, to tak się nie stanie. Wątpliwości mogą wykoleić całą waszą wspólną pracę, ale wiara w siebie i trenera może zdziałać cuda. Dlatego jeśli powierzasz komuś swój trening, zaufaj mu.
Jak komunikujesz się ze swoim trenerem? Jakimi zasadami się kierujesz? Czy uważasz, że Twoja komunikacja jest skuteczna?