Sztuka wpływa na nasze postrzeganie siebie, zdrowy rozwój i samopoczucie. Pobudza ukryte emocje, ułatwia ekspresję tego, co trudno zwerbalizować i pozwala na dotarcie do myśli, ukrytych głęboko w umyśle. Co więcej, dzięki sztuce możemy również w bezpieczny sposób uwolnić negatywne uczucia, dając upust różnego rodzaju frustracjom i lękom, co z kolei prowadzi do poczucia spokoju i odzyskania wewnętrznej harmonii. Nic dziwnego, że terapia przez sztukę zyskuje coraz więcej zwolenników wśród psychoterapeutów, psychologów i psychiatrów, zajmujących się na co dzień pracą z dziećmi i młodzieżą.
Co to jest arteterapia?
Arteterapia, bo tak właśnie bywa nazywana terapia sztuką, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej historia jednak zaczyna się już w latach 40. ubiegłego wieku. Wtedy nastąpił błyskawiczny rozwój tej właśnie formy oddziaływania terapeutycznego. W arteterapii ważne jest obcowanie ze sztuką, niezależnie od tego, jaką formę ona przybiera. Może to być ruch i taniec, plastyka, fotografia, film czy muzyka. Wszystko sprowadza się bowiem do jednego celu – uwolnienia uczuć, przeżyć i emocji. W trakcie procesu terapeutycznego możliwy jest zarówno bierny odbiór dzieła artystycznego, jak i czynny udział w jego tworzeniu. Ważnym elementem sesji jest również rozmowa, oparta na zaufaniu do arteterapeuty. Wszystkie osoby, które zainteresowane są pogłębieniem wiedzy na temat arteterapii, jej celów i rodzajów, powinny zapoznać się z treścią na stronie “Czym jest Arteterapia?”, gdzie w przystępny sposób opisano główne założenia tej metody oddziaływania terapeutycznego.
Terapia sztuką dzieci i młodzieży
Arteterapia święci również prawdziwe triumfy w terapii dzieci i młodzieży. Stanowi ważny element leczenia schorzeń nerwicowych i zaburzeń emocjonalnych o różnym podłożu. To bardzo dobre rozwiązanie dla młodych ludzi, zmagających się z zaburzeniami nastroju, nieśmiałością, nadpobudliwością, dysleksją, agresją i trudnościami z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej. Coraz częściej elementy terapii sztuką wprowadza się również do zajęć w przedszkolach, także w terapiach dzieci z niepełnosprawnościami i zaburzeniami ze spektrum autyzmu Takie działania mają na celu relaksację i odprężenie oraz budowanie umiejętności wyrażania własnych myśli i emocji.
Arteterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą
Terapia sztuką może być dostosowana do każdego, niezależnie od wieku i problemów. Pozwala ona na bezpieczne wyrażenie uczuć i myśli, które czasem ciężko ubrać w odpowiednie słowa. Co więcej, tworzenie dzieła buduje poczucie pewności siebie i przynosi dumę z efektów podjętej pracy. Poczucie sprawczości jest z jednym z elementów leczniczych w wielu zaburzeniach i trudnościach rozwojowych. Sztuka budzi wrażliwość i otwiera na otoczenie. Nieraz wystarcza dziecku kartka i i swobodna w malowaniu pod okiem wprawnego arteterapeuty by zobaczyć, jak wiele emocji potrafi ujawnić się podczas jednej sesji.
Muzykoterapia czy choreoterapia z kolei idealnie sprawdzają się w przypadku zajęć z młodzieżą. Muzyka budzi emocje i pozwala je uzewnętrznić. Taniec z kolei to bezpieczna forma odreagowania napięć i wyrzucenia z siebie tego, co głęboko zakorzenione.
Jednak żadna terapia przez sztukę nie może odbywać się bez solidnego przygotowania i szerokiej wiedzy terapeuty. Dlatego też osoby, które chcą prowadzić tego rodzaju zajęcia, muszą ukończyć odpowiednie szkolenia, dające solidne podstawy do prowadzenia arteterapii. Tego rodzaju szkolenia dostępne są również on-line, np. na stronach warszawskiego Centrum Arteterapii SensArte. Dodatkowo, na stronie https://sensarte.pl/sklep/ można również zakupić cenną literaturę, pozwalającą na pogłębienie wiedzy nie tylko z zakresu terapii sztuką, ale również rozwoju i potrzeb osób w każdym wieku.