biomedyczne podstawy logopedii

Biomedyczne podstawy logopedii – co warto wiedzieć na ten temat?

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Kierując się tym słynnym przysłowiem, można łatwo wywnioskować, że czasami lepiej niektóre sprawy przemilczeć. Jednak z całą pewnością, nie warto milczeć, jeżeli chodzi o mowę. Wszak jest srebrem, ale nie tylko. Już od początku naszego życia mowa jest niezwykle ważnym elementem, który nie powinien zostać pominięty w żadnym jego momencie. Nie powinniśmy też umniejszać jego wagi, a każdą dotyczącą jej wątpliwość konsultować ze specjalistami.

Biomedyczne podstawy logopedii – kto je zna?

Specjalistami w tej dziedzinie są logopedzi. Ludzie, którzy kształcą się, żeby pomagać. Kończą specjalistyczne studia, spędzają długie godziny na wykładach, ćwiczeniach, uczą się w domach. Później praktykują, kontynuują naukę mając kontakt z pacjentami. Poznają biomedyczne podstawy logopedii tak naprawdę od początku. Korzystają z wielu specjalistycznych podręczników stworzonych właśnie w celu poszerzania wiedzy. Uczą się, żeby wiedzieć jak pomagać, co i kiedy robić.

Wady wymowy – to może stać się poważnym problemem  

Logopedia, mimo że jest niezwykle ważną dziedziną nauki, nadal pozostaje niedoceniania przez wielu. Borykamy się z brakiem dostępu do logopedów, nie do końca mamy świadomość, jak problemy z mową mogą wpływać na przyszłość naszych dzieci. Wady wymowy, różnego rodzaju zaburzania oraz problemy z mową, to nie tylko coś co jest z nami w danym momencie życia i samo przemija. Oczywiście może tak być, możemy z tym wygrać, szczególnie kiedy skorzystamy z pomocy specjalistów. Ale co będzie, kiedy tego nie zrobimy? Wtedy najprawdopodobniej będziemy się borykać z tym problemem do końca życia.

Chciałoby się móc powiedzieć, że to tylko seplenienie, to tylko złe wymawianie głosek, że to tylko wada wymowy. Niestety, przekłada się ona często na problemy w dorosłym życiu i to już nie tylko te związane z porozumiewaniem się.

Skutki wady wymowy

Wady wymowy często prowadzą do kompleksów, wycofania z życia społecznego. W pewnym momencie zauważamy, że tak nie powinno być, że z naszą mową jest coś nie tak. To wyraźne zaniedbanie doprowadziło do tego, że ciężko poradzić sobie w życiu codziennym. Każda próba odezwania się, włączenia do konwersacji może stać się czymś niesamowicie trudnym. Taki, jakby się mogło zdawać częsty i banalny kłopot z dzieciństwa, może doprowadzić do poważnych zaburzeń w dorosłości, włącznie z depresją, do której często prowadzą przeciwności, z którymi trudno nam jest sobie poradzić.

Nawet dorosłemu człowiekowi czasami niesamowicie ciężko jest zapanować nad swoimi kompleksami, nad świadomością tego, że coś jest nie tak, że nie do końca tak powinna wyglądać wymowa. Tylko będąc dorosłym człowiekiem, czasami jest już za późno na pomoc i walkę z zaburzeniami mowy z którymi się zmagamy.

Nie każdy zna biomedyczne podstawy logopedii

Dlatego tak ważne jest to, żeby reagować, póki na to czas. Żeby zgłaszać się do specjalistów. Wykształconych w swojej dziedzinie, znających biomedyczne podstawy logopedii. Ludzi, którzy uczyli się, żeby pomagać. Wiedzą, jak działać, jak reagować i przede wszystkim, jak korygować to, co skorygować się da w naszej mowie.

Tak jak każda dziedzina medycyny zmaga się z poszczególnymi, odpowiednimi dla niej problemami, tak logopedia zmaga się z problemami z mową. Nie warto czekać, oddawać siebie czy dzieci w ręce ludzi nie wykształconych w tym kierunku lub podających się za znawców tematów, którzy tak naprawdę niewiele wiedzą i zamiast leczyć mogą zaszkodzić.

Można niestety spotkać coraz więcej oszustów, podających się za znawców tematu, którzy tak naprawdę nie mają nic wspólnego z dziedzinami, w których podają się za znawców. Nie znają podstaw, nie mają odpowiedniego przygotowania. Ich pomoc bywa tak naprawdę złudna bądź zupełnie nieumiejętna. Nie warto napędzać tej słynnej niestety już machiny i propagować ludzi, którzy nie mają żadnej wiedzy w logopedii. Warto postawić na specjalistów. Wykształconych ludzi z doświadczeniem zdobytym w toku wieloletniej edukacji oraz praktyki zawodowej. Logopedów można obecnie spotkać w większości placówek edukacyjnych w Polsce.