Gdy mówimy o odchudzaniu, często poruszany jest temat kalorii i ich liczenia. Niestety równie często te pojęcia są źle rozumiane. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o kaloriach i ich roli w regulacji wagi na diecie keto.
Co to są kalorie?
Kaloria to jednostka energii, którą organizm wykorzystuje do wykonywania setek zadań. Należą do nich dobrowolne ruchy, takie jak chodzenie, bieganie i skakanie, jak również te mimowolne, takie jak oddychanie, krążenie krwi w organizmie i utrzymywanie normalnej temperatury ciała.
Minimalna ilość kalorii, której potrzebuje Twoje ciało, aby funkcjonować nazywana jest podstawową przemianą materii (BMR). Na BMR wpływ ma wiele czynników, w tym wiek, płeć, skład ciała i genetyka. Ponadto potrzebujesz dodatkowych kalorii do aktywności fizycznej. Im bardziej jesteś aktywny, tym więcej kalorii będzie Ci potrzebne.
Ile kalorii dostarczają węglowodany, białka i tłuszcze?
Każdy z makroskładników odżywczych dostarcza określoną ilość kalorii:
- Węglowodany: 4 kalorie na gram
- Białko: 4 kalorie na gram
- Tłuszcz: 9 kalorii na gram
Mimo że tłuszcz dostarcza ponad dwa razy więcej kalorii niż węglowodany i białko jest także o wiele bardziej sycący.
W niektórych produktach (np. maśle, smalcu i większości olejów) 100% kalorii pochodzi z tłuszczu. Jednakże większość pokarmów zawiera kombinacje węglowodanów, białka i tłuszczu. Na przykład, chociaż jajka są uważane za pokarm białkowy, większość ich kalorii pochodzi z tłuszczu. Dwa duże jajka dostarczają 146 kalorii:
- 4 kalorie z węglowodanów (1 gram) (2%)
- 52 kalorie z białka (13 gramów) (34%)
- 90 kalorii z tłuszczu (10 gramów) (64%)
Dieta ketogeniczna – czy muszę liczyć kalorie?
Na diecie ketogenicznej liczenie kalorii nie jest konieczne. Ważne jest natomiast, aby pilnować zalecanych proporcji spożycia makroskładników (75% tłuszczu, 20% białka, 5% węglowodanów). Oczywiście jeśli nie tracisz na wadze, możesz spróbować liczyć kalorie przez kilka dni, aby sprawdzić czy przyczyną jest ich zbyt duże spożycie. Pomocna w tym będzie aplikacja do liczenia kalorii, dzięki której łatwo dowiesz się ile kalorii dziennie spożywasz.
Adaptacja do diety ketogenicznej
Ketoadaptacja, czyli proces podczas którego nasz organizm przystosowuje się do nowej diety, to zazwyczaj dosyć wymagający czas. Z tego powodu nie powinno się w tym okresie przejmować liczeniem kalorii. Adaptacja na keto to nie jest dobry czas na wprowadzanie deficytu kalorycznego. Zmiana źródła energii z glukozy na ketony oraz eliminacja węglowodanów jest zazwyczaj poważną zmianą dla organizmu. Obcinanie kalorii może spowodować dodatkowy stres. Ketoadaptacja to czas, w którym najważniejsze jest utrzymanie odpowiednich ilości makro i wejście w ketozę i to powinno być priorytetem.
Podsumowanie: czy liczyć kalorie na diecie keto?
W czasie ketoadaptacji oraz po wejściu w stan ketozy nie musisz liczyć kalorii. Po pierwsze, nie da się dokładnie określić, ile kalorii otrzymujemy z danego pożywienia, nie mówiąc już o tym, co nasz organizm zrobi z tymi kaloriami. O wiele ważniejsze jest wybieranie pokarmów, które pomagają utrzymać uczucie sytości i ułatwiają osiągnięcie zdrowej wagi. Przykładowe keto jadłospisy znajdziesz na blogu ketowariatka.pl.
Skup się na minimalnie przetworzonej żywności, która zawiera naturalne tłuszcze, wysokiej jakości białko, i duże ilości błonnika. Trzymaj się z dala od wysokokalorycznych pokarmów o wysokiej wartości odżywczej, po które łatwo sięgnąć w nadmiarze, nawet jeśli mają niską zawartość węglowodanów. Klasycznymi przykładami takich pokarmów są sery i orzechy. Prawidłowo stosowana dieta ketogeniczna pomoże Ci schudnąć bez liczenia kalorii i bez uczucia głodu.