Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, który zyskuje coraz większą popularność. Jego działanie polega na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, co może przynosić korzyści zdrowotne. Samodzielne skomponowanie tej diety jest bardzo dużym wyzwaniem. Z tego względu chcąc z niej skorzystać, warto wybrać catering dietetyczny, oferujący posiłki zbilansowane przez doświadczonych dietetyków klinicznych.

Na czym polega dieta keto?

Jest to dieta, której głównymi składowymi są tłuszcze i białka, a podaż węglowodanów jest bardzo niewielka. Jej stosowanie ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Ketoza to proces, w którym organizm przestawia się na spalanie tłuszczu jako głównego źródła energii. Z tego względu dieta ketogeniczna bywa często wykorzystywana jako dieta odchudzająca.

Wprowadzenie diety keto wymaga szczegółowego planowania i odpowiedniego przygotowania posiłków. Z uwagi na jej charakter przy samodzielnym wprowadzaniu bardzo łatwo popełnić błędy żywieniowe. Dlatego najlepszym wyborem dla osób chcących z niej skorzystać jest dieta pudełkowa i catering dietetyczny.

Wybierając catering, nie tylko oszczędza się czas na zakupach i gotowaniu, ale też zyskuje pewność, że spożywane posiłki są zdrowe, zrównoważone i zgodne z zasadami diety keto.

Jakie są korzyści z diety ketogenicznej?

Właściwie zbilansowana dieta ketogeniczna, w której nie pojawiają się błędy żywieniowe, może mieć szereg korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim ograniczenie spożycia węglowodanów przyczynia się do skutecznej redukcji wagi. Do tego pomaga utrzymywać stabilny poziom cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób dotkniętych lub zagrożonych cukrzycą typu II.

Dieta wysokotłuszczowa może także pozytywnie wpływać korzystnie na funkcjonowanie mózgu i poprawiać koncentrację. Często także zwiększa poziom energii i wydolności fizycznej, co pozwala na dłuższe i bardziej efektywne treningi. W efekcie wysmuklanie i rzeźbienie sylwetki przebiega szybciej i sprawniej. Przy diecie keto usprawnia się również praca wielu narządów wewnętrznych, takich jak serce czy nerki. Obniża się także ciśnienie tętnicze krwi.

O czym warto wiedzieć, przed przejściem na dietę keto?

Ten sposób odżywiania wiąże się ze ścisłym przestrzeganiem określonych zasad i wykluczeń żywieniowych. Z uwagi na charakter spożywanych produktów i stan, w jaki wprowadzają organizm, nie u każdego dieta ketogeniczna jest możliwa do wprowadzenia. Warto przed jej wypróbowaniem skonsultować się z lekarzem, który zweryfikuje stan zdrowia pacjenta, zleci odpowiednie badania analityczne i wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań do jej stosowania.

Aby dieta ketogeniczna była skuteczna i bezpieczna, konieczne jest jej bardzo precyzyjne rozplanowanie i umiejętne zbilansowanie posiłków. Zrobienie tego samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy dietetycznej, może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Z tego względu najlepszym wyjściem będą dieta pudełkowa i catering dietetyczny.