Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Nie bez powodu najczęściej zwraca się uwagę na zmiany hormonalne – odpowiadają za nastrój, samopoczucie i ściśle wiążą się z mechanizmem powstawania przebarwień na skórze.
Przebarwienia w ciąży – skąd się biorą?
W czasie ciąży zwiększa się ilość estrogenów, co wiąże się ze wzmożoną pracą melanocytów (komórek barwnikowych produkujących melaninę). W związku z tym, piegi są bardziej widoczne i pojawiają się zupełnie nowe przebarwienia. Różnią się one od siebie wielkością, głębokością, kolorem i mechanizmem powstawania. Drobne, delikatne piegi powstają tam, gdzie pojedyncze melanocyty wytwarzają więcej melaniny od pozostałych komórek barwnikowych. Jeśli ilość melanocytów występujących obok siebie na danym obszarze jest większa, plamy są rozległe, głębsze i bardziej widoczne. Problem dotyczy każdego obszaru ciała, a jako typowe przebarwienia w ciąży można zaliczyć ostudę (charakterystyczne, rozległe plamy na twarzy).
Jak usunąć przebarwienia w ciąży?
Jeśli plamy były umiejscowione płytko w naskórku, zwykle po kilku lub kilkunastu miesiącach od porodu znikają samoistnie, w procesie naturalnego odnawiania się skóry. Niestety jest to rzadkie zjawisko i w zdecydowanej większości przypadków usuwanie przebarwień to proces bardziej złożony.
Przy przebarwieniach powierzchniowych, gdy melanina zgromadziła się tylko w naskórku, kurację należy rozpocząć od dobrego kremu rozjaśniającego, np. z witaminą A, arbutyną lub lekkim kwasem. Jest ona dość prosta i z powodzeniem może być wykonywana samodzielnie w domu. Niestety, wymaga systematyczności i przede wszystkim cierpliwości, ponieważ pierwsze efekty mogą pojawić się dopiero po około 4 miesiącach regularnego stosowania produktu. Rozjaśnianie przebarwień powstałych w czasie ciąży w domowych warunkach może wspomóc także peeling, w szczególności ten o działaniu wybielającym. Taki duet działa wyłącznie na przebarwienia zlokalizowane w naskórku, natomiast plamy usytuowane na granicy skórno – naskórkowej lub w skórze właściwej niestety nie zostaną rozjaśnione.
Na przebarwienia zlokalizowane głębiej, konieczna może być specjalistyczna kuracja w gabinecie dermatologii estetycznej. Zabieg zawsze dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta, w zależności od stanu skóry i rodzaju przebarwień. Niekiedy konieczne może okazać się połączenie kilku różnych metod. Z reguły jeden lub dwa zabiegi to zdecydowanie za mało na całkowite usunięcie plam, ale wystarczająco, by zobaczyć pierwsze efekty. jako najlepsze i najbardziej skuteczne metody zalicza się: peelingi chemiczne, mikrodermabrazję, zabiegi z użyciem lasera.
Przebarwienia, które powstały w czasie ciąży warto usunąć choćby dlatego, mogą wyglądać nieestetycznie i być źródłem kompleksów. Najlepszy czas na ich pozbycie się to okres jesienno-zimowy, kiedy słońce nie świeci już tak mocno. Jeśli kuracja będzie opierała się na silnych kwasach lub zostanie przeprowadzona z użyciem lasera, również w tym okresie należy stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.