dieta ketogeniczna

Od czego należy zacząć dietę ketogeniczną?

W dzisiejszych czasach jesteśmy bombardowani zdjęciami smukłych sylwetek celebrytów i sportowców praktycznie cały czas. Media społecznościowe są pełne płaskich brzuchów i ogromnych mięśni. Przez to coraz więcej ludzi chce przejść na dietę, by zadbać o siebie i jednocześnie lepiej wyglądać. Niestety, często wiąże się to z odmawianiem sobie przyjemności, lecz wyjątkiem jest dieta ketogeniczna, dzięki której można jeść tak jak się chce przestrzegając keto zasad i jednocześnie zrzucać zbędne kilogramy.

Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna polega na wprowadzeniu dwóch różnic w żywieniu – pierwsza, to zwiększone spożywanie tłuszczów, a druga detoks cukrowy. Węglowodany to podstawowa substancja wykorzystywana w produkcji energii. Gdy organizmowi ich brakuje, zaczyna korzystać z rezerwowych zapasów ciała, czyli tłuszczów. Dieta ma na celu zrezygnowanie z węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami, w które jadłospis diety ketogenicznej jest bardzo bogaty.

Jak zacząć dietę ketogeniczną?

Ketoadaptacja to proces zachodzący w naszym organizmie, gdy rozpoczniemy detoks cukrowy. Nasze ciało dostrzega dostarczanie małej ilości węglowodanów przez dłuższy okres czasu, więc stopniowo zmienia pozyskiwanie energii z węglowodanów, na pobieranie jej z tłuszczy. Czas trwania tej adaptacji wynosi około 30 dni, lecz może się różnić – jest to kwestia indywidualna. Zajmuje to tyle czasu, ponieważ każda część naszego organizmu musi przestawić się z korzystania z glukozy, na korzystanie z tłuszczu.

Co się dzieje gdy zaczynamy stosować w naszym życiu zasady diety ketogenicznej?

Wraz ze stopniowym przechodzeniem w stan ketozy, w ludzki ciele zwiększa się produkcja ciał ketonowych w wątrobie. To właśnie one będą służyć jako zamiennik glukozy w zasilaniu naszego organizmu. To samo dzieje się podczas intensywnego głodu i właśnie wtedy spala się najwięcej tłuszczu, lecz w naszym przypadku to wszystko zachodzi w zdrowym tempie i nie przynosi zbędnych szkód.

Jakie produkty spożywać na diecie kleto?

Keto lista zakupów powinna składać się z dużej ilości tłustych mięs, takich jak baranina, kurczak, boczek, indyk, wieprzowina, czy steki oraz równie tłustych ryb, takich jak halibut, tuńczyk czy makrela. Nie może również zabraknąć zdrowych tłuszczów z nie-mięsnych produktów. Będą to: majonez, awokado, masło, smalec, jaja, oliwa z oliwek.

Ketoza a zrzucanie wagi

Tak jak wspomnieliśmy, dieta keto jest idealnym sposobem na zrzucenie wagi i jednoczesne spożywanie ulubionych posiłków. Nie trzeba rezygnować z mięsa czy innych potraw bogatych w tłuszcze, a jedynie z węglowodanów. Na tej diecie obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania słodyczy, co przyczyni się do lepszej pracy naszego mózgu i zredukuje stres. Będziemy czuli się najedzeni, jednocześnie będąc na diecie!

Jakie proporcje wartości odżywczych trzymać podczas diety?

Klasyczna dieta zaleca dostarczanie ważnych substancji w następujących proporcjach: 50% to węglowodany, 35% to tłuszcze, a zaledwie 15% będą stanowić białka. W diecie ketogenicznej te proporcje ulegają ogromnej zmianie: od teraz tłuszcze będą stanowić aż 75% dziennego zapotrzebowania na kalorie, a białko i węglowodany zapewnią pozostałe 25%. Jest to prawdziwy raj dla miłośników tłustych potraw, chcących zrzucić na wadze.

Dieta keto a inne choroby

Odchudzanie to tylko jeden z wielu powodów zmiany normalnego odżywiania na jadłospis diety ketogenicznej. Jest to jeden z kluczowych sposobów na normalne życie podczas walki z cukrzycą. Przynosi również świetne efekty w leczeniu nadciśnienia.