Retinol

Retinol, kiedy stosować?

Retinol to absolutny “must have” przy pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry. To aktywny składnik, który naprawdę działa cuda, jednak jego stosowanie wymaga zachowania ostrożności. Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie kosmetyków z retinolem. W niniejszym artykule wyjaśniamy, kiedy i jak stosować retinol aby osiągnąć najlepsze efekty. Zachęcamy do lektury.

Retinol – co to takiego i jaki ma wpływ na cerę?

Retinol to substancja pochodząca z grupy retinoidów, a więc pochodnych witaminy A. To najskuteczniejszy składnik aktywny, który ma wszechstronne działanie. Łatwo przenika w głąb skóry, pobudza jej działanie poprzez stymulację kolagenu i elastyny. Działa przeciwstarzeniowo i korygująco, a więc:

– spłyca zmarszczki,

– poprawia strukturę skóry,

– koryguje owal twarzy,

– napina i uelastycznia skórę,

– działa rozjaśniająco na przebarwienia spowodowane hormonami, słońcem i starzeniem,

– zmniejsza zmiany trądzikowe oraz blizny po trądziku,

– zmniejsza pory,

– reguluje wydzielanie sebum.

Widać wyraźnie, że po retinol https://gemini.pl/grupa-produktow/retinol powinny sięgać osoby, które chcą zredukować zmarszczki, poprawić owal twarzy, pozbyć się blizn, trądziku i rozjaśnić cerę. Składnik ten ma więc działanie wielowymiarowe.

Kiedy stosować retinol?

Istotnym jest fakt, że retinol może powodować podrażnienia i złuszczanie się naskórka. Dlatego przy kuracji tym składnikiem aktywnym należy stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Retinol najlepiej stosować wyłącznie na noc, a na dzień należy nałożyć krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 50. Zabrania się wystawiania cery na słońce przy stosowaniu retinolu. Najbezpieczniej stosować retinol w okresie jesienno – zimowym, najlepiej od września do końca marca.

Właściwe stosowanie retinolu

Retinol działa na skórę tak inwazyjnie, że można go stosować wyłącznie raz dziennie po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu. Przed nałożeniem serum lub kremu z retinolem trzeba zabezpieczyć oczy kremem nawilżającym, a usta pomadką. Ważna jest także ilość nałożonego składnika. Zasadą jest, że lepiej nałożyć go za mało, niż za dużo. W przypadku kremu najlepiej nałożyć mniej więcej ilość przypominającą ziarenko grochu, a w przypadku serum – 2, 3 krople na całą twarz. Po nałożeniu trzeba odczekać 30 – 40 minut i wtedy można nałożyć krem regenerujący. Unikniemy wówczas podrażnień i przesuszenia skóry.

Niezwykle ważne jest także zbudowanie tolerancji. Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z retinolem to nakładamy go raz na 3 – 4 dni przez około 2 tygodnie, a następnie zwiększamy częstotliwość na co 2 dni. To tak silny składnik aktywny, że skutki uboczne w postaci zaczerwienienia i podrażnienia mogą pojawić się aż po 72 godzinach. Dlatego tak istotna jest rozwaga i obserwacja. Na zmianę stosujemy krem nawilżający lub regenerujący (sprawdzą się ceramidy oraz gliceryna). Istotnym jest fakt, że z kosmetyków z retinolem nie mogą korzystać panie będące w ciąży lub karmiące piersią.