dietetyk

Specjalista od tworzenia diet – dlaczego warto?

Gotowe jadłospisy z internetu, bez względu na to, czy mają służyć odchudzaniu, czy też żywieniu osoby cierpiącej na jakąś dolegliwość, mają jedną wspólną cechę, a mianowicie nie uwzględniają indywidualnych potrzeb żywieniowych człowieka. Powszechnie dostępne diety są przygotowywane dla ogółu, natomiast każdy z nas ma nieco inne zapotrzebowanie kaloryczne czy na dane składniki odżywcze. Dieta indywidualna, która ułożona jest przez specjalistę, uwzględnia wszelkie aspekty żywieniowe dotyczące konkretnej osoby. Brany jest pod uwagę przede wszystkim cel diety, dopasowywana jest jej wartość energetyczna oraz zawartość witamin i minerałów w poszczególnych posiłkach. Dieta ułożona przez specjalistę może zostać zmodyfikowana, jeśli pacjent zgłasza jakiekolwiek dolegliwości występujące w związku ze spożywanymi posiłkami.

Na odchudzanie i nie tylko

Powszechnie uważa się, że specjalistę od tworzenia diet powinno się odwiedzać w momencie podjęcia decyzji o odchudzaniu. Oczywiście jest to jeden z powodów, dla którego warto odwiedzić dietetyka, lecz nie jedyny. Równie często na wizytę w specjalistycznym gabinecie decydują się osoby, które chciałyby się zdrowo odżywiać bądź ze względu na różnorodne schorzenia mają problemy z komponowaniem posiłków. Od dobrze dobranej diety zależy nasze samopoczucie i wygląd, ale właściwe odżywianie pomaga również walczyć z chorobą. Jeżeli zaś chodzi o kwestię gubienia zbędnych kilogramów, to wiele osób przyznaje, że udało im się osiągnąć wymarzone efekty dopiero wtedy, gdy udały się do specjalisty od tworzenia diet. Wcześniej trudno im było wytrzymać na diecie ze względu na stale towarzyszący głód bądź odczuwali nieprzyjemne efekty uboczne spożywania zbyt małej ilości i zbyt ubogich posiłków (wypadanie włosów, łamliwe paznokcie). Informacje o dietach specjalistycznych: https://dietly.pl/blog/kategoria/diety-specjalistyczne.

Dlaczego warto?

Współpraca ze specjalistą od tworzenia diet niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala w indywidualny sposób dobrać posiłki, które będą uwzględniały nie tylko dzienne zapotrzebowanie kaloryczne czy zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ale również nasze preferencje kulinarne. Z pomocą dietetyka łatwiej jest osiągnąć cele żywieniowe, ponieważ poza odpowiednio dobranym jadłospisem otrzymujemy także wsparcie merytoryczne. Wiedząc, jak funkcjonuje nasz organizm oraz jakie błędy żywieniowe popełniamy, łatwiej nam zdrowiej się odżywiać i nie ulegać pokusom kalorycznych, niezdrowych dań. Walcząc o zdrowie i szczupłą sylwetkę ramię w ramię z dietetykiem łatwiej jest osiągać wyznaczone cele. 

Artykuł powstał we współpracy z https://dietly.pl/blog.