udar mózgu

Udar mózgu – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Udar mózgu to poważna choroba, która może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie są jej objawy, przyczyny i jak się przed nią chronić. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po udarze mózgu.

Rodzaje udarów mózgu

Istnieją dwa rodzaje udarów mózgu – udar niedokrwienny i udar krwotoczny. Udar niedokrwienny jest spowodowany brakiem dopływu krwi do części mózgu w związku ze skrzepliną w naczyniu lub osadzeniem się blaszki miażdżycowej na ściankach naczynia co znacznie ogranicza swobodny przepływ krwi wraz z tlenem i zbyt mało dociera jej do obszaru mózgu. Jest to najczęstszy typ udaru i stanowi około 80% wszystkich przypadków.

Udar krwotoczny to z kolei potocznie znany wylew krwi do mózgu, który powoduje uszkodzenie lub zniszczenie obszarów mózgu. Krwotok śródmózgowy może być spowodowany pęknięciem naczynia, np. w wyniku jego złego stanu lub w wyniku uszkodzenia spowodowanego upadkiem lub uderzeniem głowy. Ten rodzaj udaru występuje w 20% przypadków jednak rokowania w wyniku wylewu są dla pacjenta znacznie gorsze.

Objawy udaru mózgu

Udar mózgu objawia się w dość charakterystyczny sposób, choć czasem jego objawy mogą przypominać objawy upojenia alkoholowego i NIGDY nie powinniśmy obok nich przejść obojętnie. Objawy udaru mogą być bardzo różne i zależą od tego, jaki obszar mózgu został uszkodzony. Najczęściej jednak pojawiają się problemy z poruszaniem się (jednostronny paraliż ciała lub niedowład), utratą widzenia lub słyszenia, a także z trudnościami w mowie (bełkotanie) czy wyartykułowaniu myśli, a także charakterystyczny grymas spowodowany wykrzywieniem kącików ust. Bardzo ważne jest więc, aby w porę rozpoznać objawy i w przypadku zauważenia powyższych symptomów natychmiast wezwać pogotowie i udzielić pierwszej pomocy.

Leczenie i profilaktyka udarów mózgu

Leczenie udaru polega na leczeniu objawów oraz na zapobieganiu nawrotom choroby. Niestety często dochodzi do ponownych udarów, dlatego tak ważna jest profilaktyka w celu zabiegania udarom wtórnym. Aby zapobiegać udarom należy prowadzić zdrowy styl życia – unikać palenia tytoniu i picia alkoholu oraz regularnie uprawiać sport. Warto także utrzymywać prawidłową wagę ciała i monitorować ciśnienie krwi.

Na udary mózgu najbardziej narażone są osoby starsze po 65. roku życia jednak coraz częściej udary mózgu obserwowane są u coraz młodszych pokoleń, co związane jest z wysokim poziomem stresu, szybkim życiem i złą dietą opartą o wysoko przetworzoną żywność, dużą zawartość soli, cukru i niezdrowych tłuszczów przyczyniających się do rozwoju miażdżycy.

Więcej o udarze mózgu znajdziesz na: www.zyciepoudarze.pl