USG żył

USG żył, inaczej USG Dopplera

Charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w przypadku diagnozowania chorób układu krążenia. Nazwa badania pochodzi od zjawiska fizycznego, czyli efektu Dopplera, podczas którego powstają różnice w częstotliwości fali wysyłanej, a także rejestrowanej. W trakcie badania analizowane są właśnie zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej, co pozwala na ocenę przepływu krwi w żyłach, a także tętnicach-prędkość oraz kierunek, w którym przepływa. Fale dźwiękowe podczas wykonywania badania odbijają się od krwinek, dzięki czemu można określić prędkość z jaką krew przepływa oraz kierunek przepływu.

Dlaczego zaleca się wykonywanie USG Dopplera?

Badanie to umożliwia przebadanie, wykrycie oraz diagnostykę nawet najdrobniejszych nieprawidłowości, a także schorzeń żył i tętnic. Ważne jest by jak najszybciej wykryć zmiany takie jak zwężenia, czy też niedrożności, ponieważ bagatelizowanie takich dysfunkcji może doprowadzić oczywiście w najgorszym wypadku nawet do zawału, udaru mózgu, a także zatorowości płucnej. Do wykonania takiego badania kierowane są również osoby, u których podejrzewa się zakrzepicę lub niewydolność zastawkową. USG Dopplera służy także do diagnostyki naczyń obwodowych, ocenia przede wszystkim ich stan. Stosowane jest również w diagnostyce onkologicznej, ponieważ znaczna część guzów jest bardzo ukrwiona, więc podczas badania widoczne są wszystkie unaczynienia guza. Dzięki USG dopplerowskiemu mamy możliwość przebadania stan kończyn górnych oraz dolnych, tętnic szyjnych, narządów jamy brzusznej, serca, a także guzów, do których można zaliczyć między innymi tarczycę.

Sprzęt, który wykorzystuje się do wykonywania USG Dopplera

USG żył Kraków-placówka DermaMed, w tym celu wykorzystuje nowoczesny aparat Samsung HS70A, który posiada odpowiednią końcówkę. Urządzenie umożliwia wykonanie barwnego obrazu przepływu krwi w żyłach, tętnicach, a także naczyniach. Badanie nie wymaga jakiegokolwiek specjalnego przygotowania przed jego wykonaniem i trwa od 15 do 30 minut (czas zależy od obszary, który będzie badany ultrasonografem). Dzięki kolorowej ultrasonografii dopplerowskiej można wykryć miejsca, w których znajdują się guzy nowotworowe nawet te złośliwe, zmiany w miąższu wątroby, czy także powikłania ciążowe. 

W placówce DermaMed, USG żył Kraków wykonuje się także badanie USG żył dolnych. Kieruje się na nie pacjentów, którzy maja problemy z żylakami, pajączkami lub podejrzewa się u nich zakrzepicę, a także tych, którzy skarżą się na ciągłe bóle nóg, różnego rodzaju obrzęki. Pacjenci planujący zabiegi na żyłach lub też są właśnie po takim zabiegu również zapisują się na USG żył. Ultrasonograf pomaga także w ocenie stanu kończyn (np. przed unieruchomieniem).