Zanik kości szczęk to problem, jaki dotyka osoby po ekstrakcji zęba. W tym przypadku być może winny jest brak uzupełnienia implantem, jednak warto wziąć pod uwagę także inne przyczyny. Specjaliści jasno wskazują, że implanty zębowe są w stanie praktycznie całkowicie zahamować zanik kości. Jak nazywamy to zjawisko? Jakie przyczyny wiążą się z zanikiem kości szczęk?
Atrofia
Zjawisko zaniku kości szczęk jest nazywane atrofią. Dotyka ono osoby, które nie leczą braków w stanie uzębienia. Pamiętajmy o tym, że utrata jednego zęba może prowadzić do sporych problemów, które będą trudne do naprawienia. Niezwykle ważna jest zatem odpowiednia edukacja i prewencja. Na szczęście u osób, które cierpią na bezzębie i braki w uzębieniu, możliwe jest zapobieganie dalszemu procesowi zaniku kości szczęki. Istotne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty, jakie dobierze ścieżkę leczenia.
Z czego wynika zanik kości szczęki?
Najczęściej przyczyny są związane ze wspomnianą już utratą zęba. Co ciekaw, zanik kości szczęki może rozpocząć się już po 3 miesiącach od utraty, dlatego warto jak najszybciej uzupełnić brak. Kość traci bowiem naturalne obciążenie w postaci zęba. Tkanka kostna przestaje być używana, co prowadzi z kolei do dalszych ubytków. W efekcie nieobciążona kość ulega zanikowi. Bardzo ważne są tutaj działania profilaktyczne, regularne kontrole i dbanie o zęby.
Zanik kości szczęki może dotyczyć też innych sytuacji. Kość szczękowa zanika przez paradontozę, osteoporozę, nowotwory, zapalenie kości i inne schorzenia występujące w obrębie jamy ustnej i zębów.
Konsekwencje zaniku kości w zębie
Jeśli dojdzie do zaniku kości w zębie, z pewnością ucierpi na tym wygląd zewnętrzny pacjenta. Osoby z atrofią walczą z dużą ilością zmarszczek oraz luźniejszą skórą na szyi, policzkach i brodzie. Okazuje się, że w takim przypadku cały narząd żucia gorzej pracuje i pojawiają się bóle głowy, jak też bóle w stawie skroniowo-żuchwowym. Niestety często dochodzi do zaburzeń zgryzu, co wywołuje brak miejsca na protetyczne uzupełnienie.
Medycyna w takim wypadku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując coraz ciekawsze rozwiązania. Skorzystać można z implantów zygomatycznych, które znajdują zastosowanie także przy dużych zanikach kości. Dzięki temu wykonuje się uzupełnienie protetyczne przez skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, które bywają bolesne. Implanty są dobierane zgodnie z zaleceniami specjalisty, którzy posiada doświadczenie i wiedzę w zakresie stomatologii. Atrofia jest schorzeniem, które należy jak najszybciej leczyć.