Badania w Hongkongu ostrzegają przed zagrożeniami dla ochrony przeciwsłonecznej

Nowe badania przeprowadzone w Hongkongu wykazały, że filtry UV powszechnie stosowane w filtrach przeciwsłonecznych zanieczyszczają otaczające wody i mogą zagrażać zdrowiu ludzkiemu, powiedział jeden z wiodących uniwersytetów w mieście.

Naukowcy z Hongkong Baptist University powiedzieli reporterom, że „ znaczna ilość ” siedmiu popularnych chemikaliów z filtrów UV została znaleziona w wodzie morskiej w Hongkongu, a także w rybach, krewetkach i omułkach .

„Nie można lekceważyć wpływu tych zanieczyszczeń przenoszących łańcuch pokarmowy na ludzi i długoterminowego wpływu na płodność ludzi” – powiedział dr Kelvin Leung, który kierował badaniami.

Testy przeprowadzone na danio pręgowanym, który ma podobną strukturę genetyczną do ludzi, wykazały, że zanieczyszczona woda powodowała nieprawidłowości i wyższy wskaźnik śmiertelności w zarodkach ryb, gdy substancje chemiczne dostały się do łańcucha pokarmowego.

Uniwersytet opisał badanie jako pierwsze na świecie w zakresie identyfikacji szkód spowodowanych przez kombinację zanieczyszczających substancji chemicznych w filtrze przeciwsłonecznym. Naukowcy powiedzieli, że przeprowadzą dalsze testy, aby dowiedzieć się więcej o wpływie filtrów UV na ludzkie ciało.

Chemikalia testowane w badaniu danio pręgowanego obejmowały oktokrylen (znany jako OC), benzofenon-3 (znany jako BP-3) i metoksycynamonian etyloheksylu (znany jako EHMC), które okazały się być najliczniejszymi rodzajami chemicznych filtrów UV w Hongkongu fale.

Przez Międzynarodowy Sekretariat chemiczny Unii Europejskiej ustaliła już BP-3 jako zagrożenie dla zdrowia ludzi i wezwał on być zastąpiony innym, bezpieczniejszym składnik. Dr Leung dodał, że te substancje chemiczne mogą gromadzić się w ludzkim ciele i nie można ich rozpuszczać ani rozcieńczać przez zwykłą wodę pitną.

Rośnie międzynarodowy niepokój związany z zanieczyszczającymi skutkami ochrony przeciwsłonecznej. Hawaje podpisały w lipcu ustawę o zakazie stosowania filtrów przeciwsłonecznych zawierających chemikalia szkodliwe dla raf koralowych, które zaczną obowiązywać od 2021 r. Zakaz wzbudził jednak obawy, że może zniechęcić konsumentów do stosowania ochrony przeciwsłonecznej w celu ochrony skóry przed rakiem.

Leung wezwał do wprowadzenia większej liczby przepisów dotyczących stosowania chemikaliów w produktach higieny osobistej i zalecił konsumentom stosowanie mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, takich jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku, lub noszenie odzieży chroniącej przed słońcem. – AFP Relaxnews