Choroby układu sercowo-naczyniowego coraz częściej dotykają osoby stosunkowo młode. Odpowiednia profilaktyka oraz leczenie może uchronić przed przykrymi konsekwencjami, jakie niosą ze sobą choroby krążenia. Jak zadbać o siebie?
Profilaktyka – czyli zapobieganie
Coraz więcej młodych ludzi zapada na choroby układu krążenia, co jest ściśle powiązane z trybem życia. Siedzący tryb życia/pracy, niewielka i rzadka aktywność fizyczna oraz jedzenie w pośpiechu zdecydowanie nie sprzyja zachowaniu zdrowia. Dlatego warto cyklicznie co pewien czas zgłaszać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań ukierunkowanych na układ sercowo-naczyniowy – pozwoli to w porę zdiagnozować np. miażdżycę i wprowadzić terapię np. chelatacja.
W przypadku podejrzenia rozwoju chorób związanych z krążeniem warto w miarę możliwości:
- Zmienić dietę
Kluczowe w tym przypadku są warzywa i owoce bogate w błonnik, produkty bogate w selen i witaminę E typu kiełki, owoce morza, pomidory. Pozwolą one na pozbycie się toksyn z organizmu + poprawią elastyczność naczyń krwionośnych.
- Wprowadzić stopniowo aktywność fizyczna
Szczególnie wskazane są aktywności pobudzające krążenie krwi – pływanie, jazda na rowerze. Jednak dla opornych wystarczy żwawy pół godzinny marsz codziennie.
- Ograniczyć i rzucić używki
Udowodniono wpływ alkoholu oraz palenia papierosów na układ sercowo-naczyniowy – zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby związane z tym układem. Jednak należy to robić z głową, ponieważ nagłe rzucenie palenia może powodować objadanie się niezdrowymi i tłustymi przekąskami.
- Profilaktyka farmakologiczna
Popularny kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie ma działanie przeciwzakrzepowe – rozrzedza krew. Dzięki regularnemu przyjmowaniu skutecznie chroni przed zawałem serca oraz udarem mózgu.
Leczenie chorób układu krążenia
Choroby krążeniowe są o tyle łatwe w kontroli, że na początkowym etapie choroby zazwyczaj wystarczy tylko zmiana stylu życia – oczywiście, jeśli nie koliduje to z innymi chorobami i nie zagraża życiu pacjenta. Dopiero kiedy lekarz zauważy znaczne pogorszenie wyników badań, wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, co oznacza przyjmowanie leków np. obniżających ciśnienie lub LDL.
W przypadkach zagrożenia życia potrzebna może być hospitalizacja i wprowadzenie bardziej radykalnych sposób leczenia. W przypadku miażdżycy można zastosować stenty jednak sposobem, który wykazuje skuteczne usuwanie złogów, jest chelatacja. Dzieła ona korzystnie w nawet bardzo zaawansowanej chorobie miażdżycowej – uznana jest za całkowicie bezpieczną, bez skutków ubocznych.