Dieta DASH

Czym jest dieta DASH i jak wpływa na zdrowie?

Dieta DASH to jeden z najczęściej stosowanych programów żywieniowych w celu leczenia nadciśnienia tętniczego. To prawdziwy hit dla osób, które kompleksowo chcą zadbać o swoje zdrowie. Pomaga osiągnąć cele wagowe, a przy tym rewelacyjnie obniża poziom złego cholesterolu i ciśnienie krwi. Wspomaga cały organizm, działa pozytywnie na układ krwionośny, przeciwdziała miażdżycy, otyłości, osteoporozie i nowotworom. Głównym założeniem diety DASH jest ograniczenie w jedzeniu soli. Wyeliminowana zostaje żywność przetworzona, a produkty pszenne zastąpione pełnoziarnistymi. Dobrym początkiem stosowania diety i zmiany nawyków żywieniowych jest zamówienie cateringu dietetycznego (https://afterfit-catering.pl/krakow). Jadłospis na pewno zadowoli każdego!

Co jemy na diecie DASH?

Głównym zaleceniem w diecie DASH jest spożywanie odpowiedniej ilości owoców i warzyw. Powinny być uwzględnione w jadłospisie 4-5 razy dziennie. Stosując dietę DASH, należy zrezygnować z białego pieczywa i produktów zawierających pszenicę, a zastąpić je produktami pełnoziarnistymi. Polecany jest brązowy ryż, ciemne pieczywo, razowe makarony. Znaczącą rolę odgrywają ryby, które powinny być spożywane 2-4 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o mięso powinno być ono chude, podobnie jak produkty z nabiału. Ważną rolę odgrywają orzechy, bo są bogate w magnez i nienasycone kwasy tłuszczowe, a także nasiona strączkowe. Słodycze powinny być wyeliminowane. Dozwolone są jedynie niskotłuszczowe, najlepiej przygotowane na zamówienie (można zamówić bezpośrednio na stronie https://afterfit-catering.pl/) lub samodzielnie w domu.  

Efekty stosowania diety

Skuteczność diety DASH została potwierdzona badaniami naukowymi. Dlatego została ona uznana za jedną z najzdrowszych diet świata. Stosowane tego programu żywieniowego pozwala zapobiegać nadciśnieniu. Dieta DASH wspomaga też obniżanie poziomu cholesterolu LDL, który odpowiada za rozwój miażdżycy. Zbyt wysokie stężenie tego złego cholesterolu prowadzi do choroby, dlatego tak ważna jest dieta i zdrowy tryb życia. Dieta DASH pomaga w profilaktyce cukrzycy i to doskonała metoda na utrzymanie prawidłowej wagi.

Dla kogo jest dieta DASH?

Dieta DASH przeznaczona jest dla każdego. Polecana jest szczególnie osobom mającym problemy zdrowotne i obciążonym rodzinnie schorzeniami sercowo-naczyniowymi, ale mogą ją z powodzeniem stosować wszyscy, którzy chcą dbać o swoje zdrowie. Osoby młode, aktywnie fizycznie, zapracowane lub chcące wrócić do dobrej formy. Podczas diety DASH jadłospis jest bardzo urozmaicony, nie trzeba ograniczać jedzenia wielu produktów. Dlatego wiele osób decyduje się na tę dietę.