Jagody mogą zawierać związki zwalczające raka

Nowe europejskie badania wykazały, że naturalnie występujący pigment w jagodach może zwiększyć funkcję enzymu, który zmniejsza ekspresję genów nowotworowych i wzrost komórek rakowych.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Wschodniej Finlandii dotyczyło wpływu pigmentów nadających jagodom ich kolor, zwanych flawonoidami, na działanie enzymu sirtuiny 6 (SIRT6) w komórkach rakowych.

Sirtuiny to enzymy, które regulują ekspresję genów kontrolujących funkcję komórek. Proces starzenia może zmienić funkcję sirtuiny, co może przyczynić się do rozwoju różnych chorób.

Ponieważ wiadomo, że flawonoidy mają działanie przeciwutleniające na organizm i zapewniają ważne korzyści zdrowotne, zespół chciał sprawdzić, czy mogą wpływać na funkcję SIRT6, która jest powiązana z długowiecznością, metabolizmem, naprawą DNA i zmniejszonym stanem zapalnym.

Naukowcy odkryli, że cyjanidyna, związek należący do grupy flawonoidów zwanych antocyjanidynami, zwiększała poziom enzymu SIRT6 w ludzkich komórkach raka jelita grubego, zmniejszała ekspresję dwóch genów raka i zwiększała ekspresję genu tłumiącego nowotwór w komórkach.

Odkrycia sugerują, że cyjanidyna, która znajduje się w dzikiej borówce, czarnej porzeczce i borówce, może potencjalnie zostać wykorzystana w przyszłych terapiach przeciwnowotworowych, takich jak leki regulujące funkcję SIRT6.

Badanie nie jest pierwszym, które sugeruje, że jagody mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie, owoce od dawna są reklamowane ze względu na ich korzyści zdrowotne i ich potencjał w zakresie zapobiegania wielu innym chorobom i dolegliwościom.

Badanie na dużą skalę z 2016 r. Opublikowane w British Medical Journal, które śledziło 124 086 mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych, wykazało, że ci, którzy spożywali duże ilości flawonoidów, takich jak antocyjany w jeżynach, czarnych porzeczkach, jagodach i truskawkach, przybrali na wadze mniej niż Okres 24 lat.

W innym badaniu opublikowanym w tym samym roku po 50 000 mężczyzn w średnim wieku stwierdzono również, że dieta bogata we flawonoidy może zmniejszyć ryzyko zaburzeń erekcji o 14%. Spośród sześciu badanych flawonoidów najbardziej korzystne okazały się trzy, w tym antocyjany .

Badania z Polski wykazały również, że jeżyny, maliny i mniej znana czarna malina mają wysoki poziom aktywności przeciwutleniającej, która może być korzystna dla poprawy zdrowia. Uważa się, że przeciwutleniacze zmniejszają lub odwracają działanie wolnych rodników, naturalnych produktów ubocznych wytwarzania energii, które są ściśle powiązane z chorobami serca, rakiem, zapaleniem stawów, udarem mózgu i chorobami układu oddechowego, a poziom czarnych malin wykazał trzykrotnie wyższy poziom niż czerwone maliny lub jeżyny.

Inne badania na małą skalę również wiązały jagody z poprawą funkcji poznawczych, lepszą uwagą, lepszym nastrojem, lepszą pamięcią i zmniejszonym zmęczeniem psychicznym, a niektórzy badacze sugerują, że korzystne efekty mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, stresu , lęk, a nawet depresja.