Jak zwiększyć moc pamięci

To powszechne założenie, że podobnie jak siwienie włosów i pogorszenie wzroku, utrata pamięci jest nieuniknioną częścią starzenia się. Jednak ostatnie australijskie badania sugerują, że jest to mit – starzenie się nie musi oznaczać zapomnienia.

Utrzymanie zdrowia w wieku 40 i 50 lat może mieć duży wpływ na to, czy pamięć się zmniejsza. A od regularnego seksu po jedzenie dużej ilości owoców – zwłaszcza wiśni i jagód – są proste kroki, które możesz podjąć z dnia na dzień, aby wspomnienia działały jak najlepiej.

Dr Yen Ying Lim, kierownik Cognitive Aging Laboratory w Florey Institute of Neuroscience and Mental Health w Victoria, mówi, że pomaga wyobrazić sobie, że twój mózg ma ścianę wokół niego – i wszystko, co robisz, aby wzmocnić tę ścianę ochronną, jest dobre dla twojego mózgu i pamięć.

„Ze względu na genetykę niektórzy z nas mają wyższą ścianę, a niektórzy niższą, ale są też rzeczy, które możemy zrobić, aby ją zburzyć lub ją utrzymać”, wyjaśnia Lim.

„Do rzeczy, które niszczą tę ścianę, należą: brak aktywności fizycznej, otyłość oraz wysoki poziom cholesterolu i ciśnienia krwi”.

Co więc możesz zrobić, aby zbudować ten mur i zwiększyć swoją pamięć? Spróbuj tych:

PRAWIDŁOWO PŁCI

Seks ma pamięć, szczególnie jeśli jesteś młody i jesteś kobietą. W kanadyjskim badaniu stwierdzono, że im bardziej aktywne seksualnie były kobiety, tym lepiej przypominały sobie przypadkowe słowa podczas testów pamięci.

Inne badania wykazały, że seks przynosi także korzyści zdrowotne dla osób starszych – naukowcy uważają, że zwiększa wzrost nerwów w hipokampie, obszarze mózgu, który pomaga tworzyć wspomnienia.

„Aktywność seksualna jest oznaką zdrowia, zaangażowania społecznego i zdrowia psychicznego, dlatego wychwytuje, że prawdopodobnie jesteś w zdrowym przedziale wagowym, jesteś zaangażowany społecznie i nie odczuwasz depresji ani niepokoju”, mówi Lim.

Są to wszystkie dobre wskaźniki zdrowego funkcjonowania mózgu i pamięci

CIESZ SIĘ NIEKTÓRYMI WIŚNIAMI

Chociaż wszystkie owoce są dla ciebie dobre, niektóre mogą być lepsze od innych dla twojej pamięci.

Naukowcy z University of Wollongong odkryli, że sok wiśniowy poprawia pamięć u osób starszych z łagodną do umiarkowanej demencji typu Alzheimera.

Ludzie, którzy pili 200 ml soku wiśniowego przez 12 tygodni „znacznie” lepiej pod względem testów pamięci i zapamiętywania słów.

Kluczem tutaj mogą być składniki odżywcze zwane flawonoidami, takie jak antocyjan, który nadaje wiśniom i jagodom ich czerwony, niebieski i fioletowy kolor. Flawonoidy poprawiają połączenia między obszarami mózgu związanymi z uczeniem się i pamięcią i mogą pomóc zapobiegać gromadzeniu się niszczących mózg płytek amyloidowych związanych z chorobą Alzheimera.

ROBIĆ BŁĘDY

Popełnianie błędu „prawie właściwego, ale nie do końca właściwego” pomaga zapamiętać właściwe informacje.

„Błędy, które są„ bliskie przegapienia ”, mogą pomóc w nauce informacji lepiej niż w przypadku braku błędów”, mówi dr Nicole Anderson z Baycrest Rotman Research Institute w Toronto, Kanada.

„Tego rodzaju błędy mogą służyć jako odskocznia do zapamiętania właściwej odpowiedzi”.

ZATRZYMAJ WIELOZADANIOWOŚĆ

JEŚLI regularnie żonglujesz różnymi zadaniami w tym samym czasie, czas przestać.

„Za dużo wykonujemy wiele zadań, co powoduje rozproszenie uwagi” – mówi Lim.

„Jeśli zawsze jesteś zajęty i masz mało czasu na zwrócenie uwagi na to, co robisz, nie pamiętasz również rzeczy.

Utrzymuję wielozadaniowość na minimalnym poziomie, ponieważ nie sądzę, aby dzielenie naszej uwagi było korzystne dla pamięci. ”

Myślenie Lima jest poparte badaniami na Uniwersytecie Stanforda w USA, które wykazały, że wielozadaniowcy, zwłaszcza ci, którzy żonglują e-mailami, SMS-ami, oglądają telewizję i przeskakują na stronę internetową, są bardziej rozproszeni i zapominają.

Zjedz ciemną czekoladę

W MUZYCE do uszu miłośników czekolady, nowe badania z Loma Linda University w Kalifornii pokazują, że jedzenie ciemnej czekolady jest dobre dla twojego mózgu. Czekolada z co najmniej 70% kakao ma pozytywny wpływ na nastrój i pamięć, a naukowcy twierdzą, że to ochronne flawonoidy w kakao wydają się korzystne.

Włoscy naukowcy ujawnili również, że codzienne spożywanie małej porcji ciemnej czekolady może pomóc w zapamiętywaniu – i jest to szczególnie pomocne w przypadku braku snu.

Uważa się, że działa na hipokamp w mózgu, który jest połączony z pamięcią.

NAPIĆ SIĘ

Okazuje się, że wypicie kilku drinków może ułatwić zapamiętanie krótkoterminowych – ale umiar jest kluczowy.

Brytyjscy naukowcy zlecili ludziom naukę słów, a następnie połowa z nich wypiła kilka napojów alkoholowych, a połowa w ogóle nie piła.

Następnego dnia pijący zapamiętali więcej słów.

„Wiodącym wyjaśnieniem jest to, że alkohol blokuje uczenie się nowych informacji, a zatem mózg ma więcej zasobów do przechowywania innych niedawno zdobytych informacji w pamięci długoterminowej”, wyjaśnia profesor Celia Morgan z University of Exeter w Wielkiej Brytanii.

Zrób pięść

Zaciskanie pięści zdaje się pomagać w zapamiętywaniu i przypominaniu: Zacisnąć prawą pięść, gdy chcesz coś zapamiętać, i zacisnąć lewą pięść później, aby pomóc sobie przypomnieć tę pamięć, mówią naukowcy z Montclair State University w USA.

Poprosili ludzi, aby zacisnęli pięści, zapamiętując i przywołując słowa, i stwierdzili, że ważne jest, aby najpierw wykonać pięść prawą ręką i polegać na lewej dłoni, aby przywrócić pamięć.

W JAKI SPOSÓB SEN POMAGA TWOJEJ PAMIĘCI?

Śpijcie przez około siedem do ośmiu godzin nieprzerwanego snu każdej nocy, mówi Lim.

„Twój mózg ma układ limfatyczny, który jest jak system usuwania odpadów. Podczas snu pozbywa się toksyn, a jedną z nich jest płytka amyloidowa związana z rozwojem choroby Alzheimera – dodaje.

„Istnieje teoria, że ​​słaby sen może zwiększyć tempo jego narastania w mózgu, co może prowadzić do spadku pamięci”.