przeliczanie kalorii

Jakie zalety ma przeliczanie kalorii?

Przeliczanie kalorii to popularna praktyka u osób, które dbają o prawidłową, zbilansowaną dietę i starają się prowadzić zdrowy tryb życia. Przydaje się to niezależnie od celu, jaki obieramy: chudnięcie, przytycie, bądź utrzymanie wagi na stałym poziomie. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować kalorii ze swojego życia, ale możemy dostosować ich liczbę tak, byśmy bez problemu mogli wypełniać nasze założenia. Jakie zalety ma przeliczanie kalorii i dlaczego wszyscy powinniśmy je uskuteczniać?

Dlaczego potrzebujemy kalorii?

Aby organizm odpowiednio funkcjonował, potrzebne są kalorie. Całkowite wykluczenie ich z diety nie jest możliwe, ale możemy zadbać o to, by kalorie, które przyjmujemy, miały jak najwyższą wartość i zapewniały nam ważne, potrzebne składniki odżywcze. Mowa tu oczywiście głównie o białku, węglowodanach oraz tłuszczach.

Kalorie są nam potrzebne do przeprowadzania procesu przemiany materii (zużywamy je bowiem do oddychania, pocenia się, a nawet krążenia krwi!). Dzięki nim możemy trawić przyjęty pokarm, a także wykonywać wszelkie codzienne czynności. Kalorie wykorzystujemy nawet podczas pracy umysłowej. Jednym słowem – są one naszym paliwem, dzięki któremu mamy energię do życia.

Zapotrzebowanie kaloryczne – czy muszę je znać?

Niezależnie od tego, czy chcemy przytyć, schudnąć, czy utrzymać wagę, powinniśmy poznać nasze zapotrzebowanie kaloryczne, by później, podczas przeliczania kalorii, mieć jasno określony cel. Jeśli na przykład chcemy schudnąć, musimy dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż spalamy. Oznacza to, że trzeba wiedzieć, ile kalorii potrzeba nam każdego dnia, by pobierać ich mniej i/lub ćwiczyć więcej.

Przeliczanie kalorii ma sens tylko wtedy, gdy znamy swoje zapotrzebowanie. Warto je jednak stosować, bo dzięki temu procesowi możemy ustalić sobie zdrową, zbilansowaną dietę, która pozwoli nam osiągać wymarzone efekty bez negatywnych skutków zdrowotnych.

Zalety przeliczania kalorii

Podstawową zaletą przeliczania kalorii jest fakt, że pozwala nam to kontrolować ilość spożywanego pokarmu. Na co dzień trudno nam określić, ile właściwie jemy i wydaje nam się, że niewiele. Dopiero, gdy zaczynamy liczyć kalorie, okazuje się, że jest zupełnie inaczej, niż myśleliśmy. Wtedy łatwiej jest nam nanosić poprawki do codziennego jadłospisu.

Przeliczanie kalorii pomaga dokładnie kontrolować, co jemy i eliminować rzeczy, które sprawiają, że czujemy się źle. Dzięki temu sposobowi nie musimy też wykluczać z diety mnóstwa produktów, jak ma to miejsce w różnych proponowanych jadłospisach. Liczenie kalorii pogłębia również naszą wiedzę na temat zdrowego żywienia i własnego organizmu.

Dobre i złe kalorie

Kaloria kalorii nierówna. 100 kcal z batonika oblanego czekoladą to nie to samo, co 100 kcal z warzyw. Obok samej kalorii ważna jest również jej wartość odżywcza, dlatego znaczenie ma nie tylko to, ile jemy, ale również co jemy. Musimy dbać o to, by nasza dieta była zbilansowana i bogata w różne wartości odżywcze. Jedząc zdrowo, dbamy o nasz organizm i samopoczucie, co pomaga w realizowaniu treningowych celów oraz po prostu czyni życie lepszym.