lekarz online

Konsultacje lekarskie online – na czym polegają?

Okres pandemii zmienił bardzo wiele w naszym życiu. W wielu jego aspektach pandemia wprowadziła nowe kategorie, które wcześniej nie były nam znane. W obszarze pracy zawodowej poznaliśmy, czym jest tak naprawdę praca zdalna a w obszarze zdrowia otrzymaliśmy nowy twór, jakim jest konsultacja lekarska online. 

Czym są konsultacje lekarskie online?

Konsultacja lekarska online czy też e-wizyta to nowa forma konsultacji medycznej, z której może skorzystać każdy pacjent. W ten sposób otrzymuje od pomoc, poradę lekarską za pomocą internetu i bez wychodzenia z domu. Kiedy najlepiej sprawdza się ta forma kontaktu? Zawsze wtedy, gdy konsultacja dotyczy profilaktyki lub konsultacji kontrolnej, a nie szczegółowego badania. Pacjent nie musi wychodzić z domu, przemieszczać się środkami komunikacji publicznej. To szczególnie ważne dla tych pacjentów, którzy podejrzewają u siebie zarażenie wirusem. Nie tylko nie zarażą innych, ale sami ograniczają w ten sposób możliwe komplikacje zdrowotne. Te same korzyści dotyczą pacjentów wracających do zdrowia i wymagających kontrolnej konsultacji medycznej. 

Konsultacja lekarska online stanowi także niezwykle praktyczną usługę w nagłych wypadkach, wymagających nie tyle interwencji co wyłącznie porady. Często padają pytania na temat: tabletka dzień po cena.

Jak przebiega konsultacja lekarska online?

Konsultacja lekarska online wykorzystuje do tego celu kilka różnych narzędzi: 

  • telefon
  • wirtualny czat
  • kamerę internetową

Warunkiem pomyślnego przebiegu tego rodzaju e-wizyty jest swobodne poruszanie się obu stron w środowisku internetowym. Pacjent powinien opanować klawiaturę komputera, by brać udział w czacie, powinien również opanować podłączenie kamery do systemu czy włączyć ją w swoim telefonie. W ostateczności obie strony mogą po prostu odbyć rozmowę telefoniczną. Najwyraźniejszą cechą tego kontakt jest brak osobistej, bezpośredniej styczności obu stron. 

Jak przygotować się do konsultacji online?

Konsultacja medyczna online nie jest skomplikowana w żadnym aspekcie. Jednak z uwagi na presję czasu pacjent powinien się do niej świadomie przygotować, czyli:

  • przemyśleć swój problem ze zdrowiem, a najlepiej spisać na kartce swoje spostrzeżenia 
  • zapisać ewentualne pytania do lekarza
  • zebrać wcześniejsze wyniki badań lekarskich 

Częstym tematem tego rodzaju konsultacji jest np. prośba o ocenę działania poszczególnych środków medycznych czy lekarstw escapelle czy ellaone, która lepsza.W takim przypadku pacjent powinien otrzymać szczegółową poradę działania każdego z nich oraz skutków ich zastosowania.