choroby skóry

Najczęstsze choroby skóry, z którymi zmagają się Polacy

Zdrowa i zadbana skóra to marzenie każdego z nas. Wielokrotnie jednak na jej stan wpływają różnego rodzaju choroby, które sprawiają, że staje się bolesna, swędząca a na jej powierzchni pojawiają się przykre zmiany i przebarwienia. Podpowiadamy, jakie choroby skórne najczęściej dotykają Polaków.

Łuszczyca

Łuszczyca to uciążliwa i przewlekła choroba skóry, która może przyczynić się do pojawiania się na jej powierzchni różnego rodzaju zmian i przebarwień. Do jej charakterystycznych objawów należą białe lub czerwone plamy, określane potocznie jako łuski. Jest to schorzenie genetyczne, które może powodować wykwity na łokciach, kolanach i także na owłosionej skórze głowy.

Zmiany są bardzo widoczne, dlatego choroba często łączy się z dużym obciążeniem psychicznym. Leczenie łuszczycy jest trudne ze względu na charakter schorzenia i powinno być zależne od wielu czynników. Najważniejsza jest stała kontrola lekarza dermatologa i regularne przyjmowanie leków. 

Grzybica

Grzybica to choroba skóry, która może być wywoływana przez drobnoustroje takie jak drożdżaki lub dermatofity. Objawia się swędzącą i czerwoną skórą, a jeżeli pojawia się na głowie – także łysymi miejscami, najczęściej w okrągłym kształcie. Grzybica wiąże się z utratą odporności, dlatego bardzo często dotyka osób, które przeszły antybiotykoterapię. Jej leczenie zależne jest od zaawansowania choroby. Najczęściej przebiega farmakologicznie, często stosowane są także różne maści wspomagające.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, znane w skrócie jako AZS to jedna z najczęściej prześladujących Polaków chorób skóry. Bardzo często nazywane jest chorobą cywilizacyjną, która jeszcze do niedawna objawiała się wyłącznie u bardzo małych dzieci. Obecnie choroba ta może pojawić się nawet w starszym wieku. Posiada ona podłoże autoimmunologiczne. Wbrew obiegowej opinii nie wynika ona z żadnych reakcji alergicznych.

Leczenie polega najczęściej na przyjmowaniu środków opartych na sterydach oraz na dbaniu o zdrowy tryb życia. Atopowe zapalenie skóry może bowiem wzmocnić swoje objawy przy okazji podwyższonego stresu, a także zmian w jadłospisie.

Trądzik

Trądzik kojarzy się najczęściej z przykrym elementem okresu dojrzewania, jednak nie jest to choroba, która dotyczy wyłącznie ludzi młodych. W istocie dotyka osoby w każdym wieku. Pojawia się, kiedy skóra nie radzi sobie z nadmiarem sebum i wzmożoną pracą gruczołów łojowych. Pojawiają się na niej wówczas różnego rodzaju krosty i ropne zmiany. Pojawiają się one najczęściej w okolicach twarzy, mogą jednak występować także na plecach czy nawet na skórze głowy.

Leczenie polega najczęściej na higienie i prawidłowej pielęgnacji, bardzo często przepisywane są jednak specjalne leki. W ciężkich stanach trądziku najlepiej udać się do lekarza dermatologa.

Choroby skóry mogą znacznie wpływać na nasze poczucie własnej wartości, a także codzienny komfort i dobre samopoczucie. Dlatego warto nie zaniedbywać ich i pojawiać się na kontrolach w gabinecie specjalisty – lekarza dermatologa.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl