opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi

Lubisz opiekować się ludźmi? Szukasz pracy? Wiele ludzi poszukuje opiekunki osoby w starszym wieku. Może to praca dla Ciebie?

Zarobki i umiejętności

Co wpływa na zarobki opiekunek osób starszych? Jak bardzo może się różnić praca? Czynniki można podzielić na dwie grupy: te dotyczące poziomu trudności zadań przed nami stojących, oraz dotyczące umiejętności i doświadczenia.

Zacznijmy od pierwszej kategorii. Duże znaczenie ma stan, w jakim znajduje się senior. Najtrudniej opiekuje się tymi, którzy chorują np. na chorobę Alzhaimera. Jeśli jedziemy do pracy pierwszy raz, lepiej byśmy spróbowali naszych sił w nieco lżejszych przypadkach. Nie chodzi tu o same zapominanie i brak kontaktu w zaawansowanej chorobie. Zaawansowane chorobyy dotykające umysłu sprawiają, że chory zapomina o tym, jak wykonywać najprostsze czynności – niestety także tych dotyczących higieny.

Higiena

Innym ważnym elementem jest stan fizyczny seniora. Jeśli jest on osobą trwale leżącą, czeka nas wiele pracy i wysiłku. Będziemy musieli zająć się zmienianiem pieluch i codzienną opieką.

Wpływ na cenę usługi ma także… liczba osób. Czasami rodziny poszukują kogoś, kto zaopiekuje się starszym rodzeństwem lub małżeństwem. Możliwe jest także, że będziemy musieli zająć się dodatkowymi obowiązkami – np. sprzątaniem. Niektórzy starzy ludzi posiadają zwierzęta, do których są przywiązani. One także potrzebują opieki – na przykład karmienia, wyjścia na spacer. To wszystko wpływa ostatecznie na stawkę.

Gdzie szukać pracy?

Chociaż w Polsce także można znaleźć na przykład praca Warszawa w roli opiekunki, to jednak w dużej mierze rekrutuje się osoby do pracy za granicą. W Polsce na prywatną opiekę z powodu niskich zarobków nie może sobie pozwolić tak wiele ludzi, jak u zachodnich sąsiadów

Pamiętajmy jednak, że praca jako opiekunka osób starszych to nie tylko wyjazd do Niemiec. Choć jest to najpopularniejszy kierunek, także w innych krajach szuka się pomocy dla seniorów – między innymi praca Francja.

Internet

Jednym z lepszych sposobów poszukiwania pracy jest Internet. Na portalach, gdzie wystawiane są ogłoszenia, możemy znaleźć wiele ogłoszeń dla osób, które chcą podjąć zatrudnienie jako opiekunka osoby starszej. Pracę oferują także różnego rodzaju agencje zatrudnienia. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy dokładnie jej warunki – np. godziny wolne od pracy, to, kto pokrywa koszty przejazdu etc.

Nasze atuty

Z atutów, które dotyczą nas, warto wymienić:

  • stopień znajomości języka ojczystego seniora,
  • prawo jazdy (jeśliby trzeba było np. jeździć po zakupy),
  • doświadczenie w pracy z osobami starszymi,
  • wykształcenie medyczne (higienistki, pielęgniarki),
  • siłę fizyczną.