filtry do wody

USTM – uzdatnianie wody i centralne odkurzanie

Pragniemy żyć w coraz bardziej komfortowych warunkach. Zwracamy uwagę na to, co jemy. Chcemy także pić czystą wodę. A także otaczać się czystym powietrzem. Rynek odpowiada na nasze pragnienia, oferując nam na przykład domową stację uzdatniania wody, różnego rodzaju filtry czy centralne odkurzacze.

Na czym polega uzdatnianie wody?

Uzdatnianie wody polega na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości potrzebnej, aby zastosować ową wodę w dany sposób. W zależności od zastosowania wody korzystamy z różnego rodzaju metod. Stosuje się więc odżelazianie, czyli wytrącanie z wody nadmiernych ilości związków żelaza poprzez napowietrzanie. Albo odmanganianie – usuwanie związków manganu. Są też filtry do wody demineralizujące – na przykład poprzez destylację. Albo filtrujące lub dezynfekujące. Inna metoda to odwrócona osmoza, która polega na wymuszonej dyfuzji rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną rozdzielającą różnie natężone dwa otwory. Odwróconą osmozę stosuje się oczyszczania oraz odsalania wody, a także w przemyśle spożywczym, galwanicznym i papierniczym. Zaletą tej metody jest niskie zużycie energii.

Domowa stacja uzdatniania wody

Domowa stacja uzdatniania wody to rodzaj stacji uzdatniania wody – budowli używanej w inżynierii sanitarnej. Budynek taki wyposażony jest na przykład w pompy, filtry ciśnieniowe, zbiorniki sprężonego powietrza czy odstojniki wód popłucznych. Zadaniem takiego urządzenia jest uzdatnienie wód gruntowych. Dzisiaj – w dobie ekologii – można kupić taką domową stację. Tego typu urządzenie są coraz powszechniejsze, bo coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z problemu twardej wody, która generuje kamień osadzający się na czajniku elektrycznym, w pralce czy zmywarce. Domowa stacja uzdatniania wody jest po to, aby zmiękczyć wodę. Poza tym zmiękczona woda to woda smaczna. I do tego prosto z kranu. W miękkiej wodzie komfortowo jest się również wykąpać.

Jakie filtry do wody można kupić?

W jakie urządzenia może zaopatrzyć się przeciętny Kowalski, jeśli chce uzdatnić zwykłą wodę z kranu? Można zainstalować filtry do wody różnego rodzaju. Do wyboru, oprócz wspomnianych domowych stacji uzdatniania wody są różnego rodzaju zmiękczacze. Zmiękczacze różnego typu – niektóre są bardzo nastawione na efektywność, czyli zużywanie mniej wody, soli i energii. W sprzedaży są również specjalne pastylki solne oraz testy do badania wody. Innym rodzajem filtrów są korpusy narurowe z podglądem ciśnienia wody w instalacji, oczyszczające z piasku, kamienia, osadów i rdzy. Można również zaopatrzyć się w systemy odwróconej osmozy, specjalne filtry łazienkowe i kuchenne, wkłady, a także części zamienne i inne akcesoria.

centralne odkurzanie

Centralne odkurzacze – czyste powietrze

Ale to nie wszystko w sprawie domowej ekologii. Bo pragniemy żyć nie tylko pośród czystej wody ale i czystego powietrza. A to zapewnią nam centralne odkurzacze. Są doskonałą alternatywą dla odkurzaczy tradycyjnych. Komfortowo pozwalają pozbyć się kurzu i roztoczy. No i są niezwykle przyjazne dla osób z alergią. Nowoczesne odkurzacze składają się z jednostki centralnej, gniazd, instalacji, szufelek automatycznych i innych akcesoriów. Specjalny wąż ssący zasyca kurz. Kurz następnie przechodzi przez system rur PCV do centralnego odkurzacza, a potem zostaje przefiltrowany przez zaawansowane technologicznie filtry cyklonowe. Oczyszczone powietrze odprowadzanie jest na zewnątrz domu. Urządzenie centralne jest montowane w pomieszczeniu gospodarczym, na przykład w piwnicy. Gniazda ssące montowane są w bardzo dyskretnych miejscach. Urządzenie pracuje bardzo cicho, nie zakłócając na przykład snu dziecka.