Przystanek mindfulness - praktyka uważności

Wykorzystanie mindfulness do zmiany nawyków żywieniowych

Współczesny świat to głównie pęd za osiąganiem kolejnych celi i brak czasu na skupienie się na danej chwili. Wiele osób nie może zwolnić, ciągle zamartwiają się i z wyprzedzeniem planując swoje życie. Dla przykładu, będąc na wakacjach, nie możemy zrelaksować się, ponieważ większą część czasu zajmuje nam rozmyślanie o tym, co będziemy musieli zrobić po powrocie do pracy, a jedząc obiad, już rozmyślamy o kolacji i obowiązkach, jakie musimy wykonać do końca dnia. Takie postępowanie nie jest zdrowe i może prowadzić do poważnych problemów, również na podłożu psychicznym. Jak zatem znaleźć czas dla siebie, zacząć żyć uważniej i skupiać się na tym co dzieje się w danej chwili? Rozwiązaniem jest praktyka mindfulness.

Czym dokładnie jest mindfulness?

Mindfulness tłumaczone jest jako uważność lub uważna obecność. Jest to nazwa dla stanu lub sposobu bycia, charakteryzującego się akceptacją, autentycznością i świadomością danej chwili. Najprościej mówiąc, mindfulness to celowe skierowanie swojej uwagi na doznania danej chwili. Liczy się to, co dzieje się tu i teraz, a nie nasza przeszłość bądź to, co dopiero nadejdzie.

Technika ta nawiązuje do medytacji a wiele osób łączy ją z filozofią buddyzmu. Dzieje się tak, ponieważ amerykański specjalista z zakresu mindfulness, czyli Jon Kabat-Zimm zaczerpnął problematykę uważności właśnie z tradycji buddyjskiej. Jest on także twórcą jednej z najpopularniejszych definicji tego słowa, która głosi, że jest to świadomość wynikająca z intencjonalnego i nieoceniającego kierowania naszej uwagi, na to, co doświadczamy w tej chwili.

Co może dać nam mindfulness?

Praktyka mindfulness to skupianie się na czynnościach rozgrywających się w danej chwili. Technika uważności pozwala nam zatem skupić się na tym, co zauważamy w danym momencie, a także na naszych myślach oraz wrażeniach towarzyszących oddychaniu i innym odczuciom związanym z naszym ciałem.

Według badań prowadzonych nad uważnością wynika, że jej praktykowanie pozwania na uspokojenie się oraz pozytywnie oddziałuje na poczucie szczęścia. Dłuższe praktykowanie mindfulness może więc prowadzić do uzyskania równowagi wewnętrznej oraz poprawy dobrostanu psychicznego. Trenowanie uważności sprawia, że lepiej radzimy sobie z wszelkiego rodzaju stresem, potrafiły łatwiej się skoncentrować oraz szybciej się uspakajamy. Zaczynamy zauważać małe elementy dnia codziennego i łatwiej jest nam cieszyć się każdą chwilą.

Mindful eating - wykorzystanie mindfulness do zmiany nawyków żywieniowych

Rodzaje treningów mindfulness

Podstawowym i najczęściej stosowanym rodzajem treningu mindfulness jest MBSR stworzony przez Jona Kabat-Zinna. Program ten stosowany jest z powodzeniem w niektórych placówkach medycznych, ośrodkach szkoleń rozwoju osobistego czy na uniwersytetach a jego skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami.

Innym z często stosowanych treningów uważności jest MBCT, inaczej Terapia Poznawcza Oparta na Uważności. Jest to niejako rozszerzenie MBSR, które stworzone zostało jako jedna z form leczenia nawrotów depresji.

Uważność można także ćwiczyć samodzielnie. Polega to w głównej mierze na poświęcaniu się danym czynnościom na 100%. Nie muszą to być jakieś specjalne momenty. Wystarczy, że pijąc poranną herbatę skupimy się tylko na tym rytuale, nie rozmyślając oraz nie planując dalszej części dnia. Bądźmy po prostu tu i teraz, bo to najlepszy trening mindfulness.

Kiedy zrozumiemy, czym jest uważność i opanujemy umiejętność bycia uważnym, możemy inaczej odnosić się do naszego codziennego doświadczenia i do wszystkich wydarzeń. O tym, jak zacząć ćwiczyć i wyjść z “trybu autopilota”, który jest aktywny przez większość naszego życia, przeczytasz w artykule na stronie https://www.przystanekmindfulness.pl/czym-jest-mindfulness/ – oznacza on, że rzadko bywamy obecni w “tu i teraz”. Wiedza na temat tego, jak działa mindfulness oraz stosowanie regularnej praktyki uważności, pomoże nam stopniowo wychodzić z tego biegu mentalnego, doświadczać życia w pełni i akceptować to, co się nam przytrafia, zwiększając w ten sposób swój dobrostan na co dzień.

Wpływ techniki mindfulness na nasze żywienie

Jedzenie to jeden z tych elementów dnia, w trakcie którego bardzo często myślimy o tysiącu innych spraw. Bardzo często oglądamy telewizję, przeglądamy internet lub po prostu rozmawiamy z kimś. Z przeprowadzonych badań wynika nawet, że jedzenie jest jedną z najbardziej nieuważnie wykonywanych czynności w naszym życiu. Bardzo często zdarza się nam również jeść, nie po to, by zaspokoić głód a jakąś inną potrzebę. W ten sposób staramy się „zajeść” potrzebę bliskości, czułości, stres lub zdenerwowanie. Nie jest to działanie zdrowe i powinno być eliminowane.

Co to mindful eating?

Nie skupiając się na jedzeniu i zajmując się tysiącem innych rzeczy w trakcie połykania pokarmu, praktycznie nie jesteśmy w stanie cieszyć się tą czynnością ani nie zważamy na to, co i w jakich ilościach zjadamy. Może to powodować nagły przyrost masy ciała oraz inne problemy zdrowotne. Z uwagi na ten problem powstała idea mindful eating. Dotyczy ona nie tylko samego posiłku, ale całego rytuału jego przyrządzania oraz planowania. Uważność w jedzeniu to również słuchanie swojego organizmu, by dostrzec prawdziwe smaki i zapachy jedzenia oraz jego wpływ na nasz organizm.

Mindful eating - skupianie się na jedzeniu

Test rodzynki w mindful eating

Test rodzynki to metoda, która pozwala na łatwiejsze zrozumienie zasad mindful eating. Bierzemy do rąk rodzynkę i przyglądamy się jej uważnie, obracając w dłoniach, by poczuć jej fakturę i gęstość. Następnie wąchamy ją i przysuwamy do ucha, ściskając, by usłyszeć dźwięki, jakie wydaje. Kolejnym krokiem jest wzięcie jej do buzi, jednak bez gryzienia. Skupiamy się przez chwile na naszym podniebieniu i języku. Na koniec bardzo wolno przegryzamy rodzynkę i skupiamy się na jej smaku.

Test ten ma za zadanie skupienie się na smaku i doznaniach płynących z jedzenia jednej rodzynki. Większość osób, które decydują się na wykonanie testu, zauważa, że nigdy zwykła rodzynka nie smakowała im tak dobrze. Oznacza to, że dzięki uważności nawet niewielkie rzeczy mogą dać nam przyjemność i szczęście. Dodatkowo taka rozwaga i skupienie się na jedzeniu pozwala dostarczać naszemu organizmowi tylko tyle pokarmu, ile naprawdę potrzebuje, co może  przyczynić się do zmniejszenia naszej wagi.

Lista dolegliwości, które mindfulness może łagodzić jest naprawdę długa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na jakie sfery oddziałuje mindfulness, odwiedź artykuł na blogu Przystanek Mindfulness – https://www.przystanekmindfulness.pl/czy-mindfulness-dziala-skutecznosc-praktyki-uwaznosci/ i poznaj inne możliwości zastosowania praktyki uważności, która wiąże się z mniejszymi nakładami finansowymi ponoszonymi przez chorego, co dla wielu osób ma decydujące znaczenie.