Zły sen? Pij więcej wody, aby poczuć się lepiej

NOWY JORK, 7 listopada – Nowe badania w USA wykazały, że zbyt mało snu może doprowadzić do odwodnienia następnego dnia, co może mieć wpływ na sprawność umysłową i fizyczną.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Penn State University objęło ponad 20 000 dorosłych Amerykanów i Chińczyków w wieku powyżej 20 lat, aby ocenić, w jaki sposób sen może wpływać na stan nawodnienia i ryzyko odwodnienia.

Uczestnicy zostali poproszeni o zgłoszenie swoich nawyków związanych ze snem, a także o dostarczenie próbek moczu, które zostały przeanalizowane pod kątem biomarkerów nawodnienia.

Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Sleep w poniedziałek, pokazały, że dorośli, którzy śpią tylko sześć godzin na dobę, mają większą szansę na odwodnienie w porównaniu z tymi, którzy spali osiem godzin. Uczestnicy, którzy zgłosili spanie przez sześć godzin, mieli znacznie bardziej skoncentrowany mocz i 16 do 59 procent większą szansę na niewystarczające nawodnienie.

Naukowcy sugerują, że odpowiedzialny może być układ hormonalny organizmu, który reguluje nawodnienie. Hormon zwany wazopresyną jest uwalniany w ciągu dnia, a także w nocy, aby pomóc w regulacji stanu nawodnienia organizmu. Krótszy sen może zakłócać uwalnianie hormonu, wpływając w ten sposób na nawodnienie.

„Wazopresyna jest uwalniana zarówno szybciej, jak i później w cyklu snu”, wyjaśnia główny autor Asher Rosinger. „Więc jeśli budzisz się wcześniej, możesz przegapić okno, w którym uwalnia się więcej hormonu, powodując zakłócenie nawodnienia organizmu.”

Odwodnienie może mieć poważniejsze skutki niż po prostu powodować pragnienie, negatywnie wpływając na poznanie, nastrój, sprawność fizyczną oraz funkcje fizyczne i psychiczne. Odkrycia te sugerują, że jeśli nie czujesz się dobrze po nocy złego snu, odwodnienie może być częściowo winne, a nie tylko sam słaby sen.

„Jeśli dostaniesz tylko sześć godzin snu w nocy, może to wpłynąć na twój stan nawodnienia” – powiedziała Rosinger. „To badanie sugeruje, że jeśli nie masz dość snu, a następnego dnia czujesz się źle lub zmęczony, wypij dodatkową wodę.”

Zespół zauważył jednak, że ponieważ jest to badanie obserwacyjne, nie można potwierdzić przyczyny i skutku i potrzebne są dalsze badania. – AFP-Relaxnews