Wokół badań prenatalnych narosło wiele mitów. Niektóre z nich są bardzo szkodliwe, często wywołują u przyszłych mam stres, który nie wpływa dobrze na zdrowie ich, jak i samego dziecka. W tym artykule rozprawiamy się z różnymi informacjami o badaniach prenatalnych, które przekazywane są z ust do ust. Niektóre z nich są prawdziwe, inne natomiast nie. Dowiedz się więcej.
Badania prenatalne stanowią zagrożenie dla dziecka – MIT
Większość badań prenatalnych jest całkowicie bezpieczna dla dziecka. Co więcej, pozwalają one wykryć nieprawidłowości jeszcze w ciąży, dzięki czemu można – w razie potrzeby – szybko opracować plan leczenia. Dzięki nim rodzice mogą również oswoić się z informacją o ewentualnej chorobie dziecka. Zarówno matka, jak i płód, zostają więc możliwie jak najwcześniej otoczeni specjalistyczną opieką. Warto dodać, że owszem, istnieją badania prenatalne, które stanowią pewne ryzyko, ale kształtuje się ono jedynie na poziomie 0,5-2% – jest ono zatem bardzo niewielkie.
USG prenatalne należy wykonywać niezależnie od wieku i stanu zdrowia – FAKT
Przynajmniej trzy razy podczas ciąży należy wykonywać tego rodzaju badania prenatalne – są one obowiązkowe dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Nie ma znaczenia tu zatem wiek ani to, jak się czujesz, ponieważ czynniki te nie gwarantują prawidłowego przebiegu ciąży. Wiele wad wrodzonych powstaje losowo, niezależnie do wieku, samopoczucia czy też historii chorób w rodzinie.
Badania prenatalne przeznaczone są jedynie dla kobiet po 35. roku życia – MIT
Badania prenatalne mogą z powodzeniem być wykonywane również i u młodszych kobiet. Przykładowo, na test PAPP-A powinna zdecydować się każda przyszła mama. Jest o tyle istotne, że aż 70 proc. dzieci z zespołem Downa rodzi się u młodszych pań, a nie tych po 35. roku życia.
Istnieje wiele rodzajów badań prenatalnych – FAKT
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje badań: nieinwazyjne oraz inwazyjne. Pierwszy ich typ to badania, które są w 100% bezpieczne dla matki i dziecka, należą do nich m.in. USG i pobieranie krwi matki. Drugi ich rodzaj wiąże się z pewną interwencją do wnętrza organizmu – są one bezpieczne, ale istnieje 0,5-2% ryzyka, że coś się stanie dziecku. Do badań tych zaliczamy m.in. amniopunkcję i kordocentezę. Ważne jest to, że badania inwazyjne przeprowadzane są obecnie w klinikach pod stałą kontrolą USG, co jeszcze bardziej zwiększa ich bezpieczeństwo.
Badania inwazyjne dają więcej informacji niż nieinwazyjne – FAKT
Badania przesiewowe (nieinwazyjne) nie dają jednoznacznych wyników, jedynie wskazują na ryzyko wystąpienia pewnych chorób, dlatego czasem konieczne są badania diagnostyczne (inwazyjne). Wówczas pobiera się niewielką próbkę materiału genetycznego płodu. Nakłuwa się w tym celu powłokę brzuszną pacjentki w znieczuleniu miejscowym bądź też pobiera się materiał drogą pochwową przez cewnik. Dzięki temu można wykryć różnego rodzaju choroby genetyczne.
Badania prenatalne w Hi-Gen
Zamierzasz wykonać badania prenatalne? Szukasz odpowiedniego ośrodka w Krakowie? Zapraszamy do Hi-Gen przy ul. Wielickiej 42A, w lokalu B1. Przed przyjściem na wizytę zadzwoń na numer 791 004 003 lub napisz na adres biuro@hi-gen.pl i umów się z nami na dogodny dla Ciebie termin. Czekamy na Ciebie!