Tożsamość płciowa to temat, który dla wielu osób jest w dalszym ciągu dość trudny do zrozumienia a skróty używane w związku z orientacją seksualną budzą pewnego rodzaju obawę. Część społeczeństwa boi się używać nazw związanych ze społecznością LGBT, a właściwie LGBTQIA, z uwagi na niepewność ich znaczeń i możliwość złej interpretacji swoich słów przez rozmówcę. Owa niejasność rodzi również częste nieporozumienia i sprawia, że dyskryminacja osób o orientacji innej niż heteronormatywna jest w społeczeństwie polskim czymś niezwykle powszechnym. Oto krótki słowniczek, który pozwoli Ci lepiej poznać znaczenie nazw i skrótów obowiązujących w środowisku LGBTQIA.
LGBT+. Na początku definicje
Orientacja seksualna to zdolność do nawiązania głębokich emocjonalnych i seksualnych stosunków z osobami tej samej płci, przeciwnej płci bądź z więcej niż jedną płcią, jak również brak takiego pociągu. Określa, w kim się zakochujemy, kto nam się podoba albo z kim mamy bliską romantyczną relację. “Orientacja nie jest czymś, co można dowolnie kształtować, nie jest kwestią wyboru lub mody. Wbrew przekonaniom niektórych osób, o orientacji seksualnej opowiadamy w naszym życiu codziennym bardzo często, wspominając mimochodem o tym, z kim spędziliśmy wakacje, święta albo z kim ostatnio poszliśmy do kina” – mówi Psycholog LGBT Beata Załucka-Gosk, której gabinet znajduje się przy ul. Konwaliowej 9 w Gdyni, i z którą skontaktować się można, dzwoniąc pod wskazany numer telefonu: 507 621 115.
LGBTQIA to nazwa oznaczająca orientacje i tożsamości płciowe, takie jak lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transpłciowe, aseksualne, queer oraz interpłciowe. Skrót ten często jest przedstawiany również jako LGBT+.
LGBT+. Czyli kto?
Lesbijka i gej – to kobieta oraz mężczyzna, którzy czuje pociąg seksualny do osób tej samej płci.
Osoba biseksualna – jest to osoba, która odczuwa pociąg seksualny zarówno do kobiet jak i mężczyzn.
Osoba transpłciowa – jest to osoba, która nie identyfikuje się z płcią nadaną jej przy urodzeniu. Wiele osób transpłciowych decyduje się na chirurgiczną korektę płci, jednak w tym przypadku nie należy używać określenia „zmiana płci”, ponieważ osoba tak od zawsze czuła się kobieta lub mężczyzną. Dokonała tym samym jedynie uzgodnienia cech płciowych, z tym co odczuwa.
Osoba transseksualna – jest to osoba transpółciowa, która przechodzi korekcję płci w postaci zabiegów chirurgicznych czy hormonoterapii.
Osoba aseksualna – jest to osoba deklarująca brak pociągu fizycznego i seksualnego w stosunku do innych osób. Sytuacja ta nie wynika jednak z zaburzeń czy urazów psychicznych.
Osoba interpłciowa – jest to osoba, która rodzi się równocześnie z męskimi i żeńskimi cechami płciowymi. Mogą to być cechy wewnętrzne i zewnętrzne narządów płciowych, struktur hormonalnych a także inne cechy płciowe, takie jak masa mięśniowa, owłosienie czy postura ciała.
Osoba queer – jest to osoba nie odnajdująca się w tradycyjnych kategoriach płci oraz orientacji seksualnej. Inność swą manifestuje zazwyczaj poprzez nadawanie swojemu wyglądowi połączeń cech specyficznych dla obu płci tradycyjnych.
Wśród innych nazw związanych z tożsamością płciowa oraz orientacja seksualną możemy wymienić następujące określenia:
Osoba niebinarna – jest to osoba, która nie czuje się ani mężczyzną ani kobietą. Często określenie to mylone jest z osobą queerową.
Osoba cispłciowa – jest to osoba, której płeć nadana przy urodzenia odpowiada odczuwanej przez nią tożsamości płciowej.
Osoba heteronormatywna – jest to sobą o orientacji heteroseksualnej.
Osoba nieheteronormatywna – jest to osoba nieheteroseksualna lub taka, która nie chce być określana przy użyciu tradycyjnych ról płciowych.
Homofobia – jest to oparte na stereotypach uprzedzenie w kierunku osób homoseksualnych i biseksualnych.
Transfobia – jest to utarte na stereotypach uprzedzenie do osób transpłciowych,
Coming out – jest to powiedzenie komuś, że nie jest się osoba heteroseksualną. W języku polskim istnieje również spolszczenie określane mianem „wyjścia z szafy”.