maska ochronna

Jak dbać o maskę na twarz?

Maska ochronna na twarz to jeden z najwygodniejszych sposobów zasłaniania ust i nosa, nie tylko w okresie zwiększonej zachorowalności. Maseczka dobrze dopasowana do twarzy i wykonana z przyjemnego dla skóry materiału może posłużyć bardzo długo i przydać się na wiele okazji. Aby jednak tak było, trzeba o nią odpowiednio dbać. Jak?

Po pierwsze: regularne pranie

Maska ochronna może być wykorzystywana na wiele sposobów. Zatrzymuje kropelki śliny w czasie oddychania, mówienia, kichania czy kaszlenia, zmniejszając w ten sposób ryzyko zakażenia innych w przypadku, gdy jesteśmy chorzy. 

Noszona zimą zmniejsza ilość wdychanych zanieczyszczeń z powietrza. Podobnie działa wówczas, gdy zakłada się ją w pomieszczeniach o dużym zapyleniu, np. w czasie remontu czy gruntownego sprzątania (piwnicy, garażu, strychu etc.). Część drobinek zatrzyma się na jej zewnętrznej powłoce, dzięki czemu do układu oddechowego dostanie się ich o wiele mniej.

Aby maska ochronna służyła jak najdłużej i zapewniała ochronę oraz komfort jednocześnie, trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio o nią dbać. Najważniejsze jest to, by prać ją regularnie (a więc po każdym użyciu), w odpowiedni sposób. To znaczy: w temperaturze 60 lub 90 stopni Celsjusza, z dodatkiem łagodnego detergentu. W trosce o estetyczny wygląd materiału zaleca się, by maskę prać ręcznie, bez gwałtownego pocierania, a następnie pozostawić ją do naturalnego wyschnięcia.

Odkażanie i przechowywanie

Drugą bardzo istotną kwestią jest to, by po wypraniu i wysuszeniu maski dodatkowo ją odkazić. Najszybciej zrobisz to na dwa sposoby:

  • prasując ją;
  • pryskając preparatem odkażającym na bazie alkoholu.

Po wysuszeniu (jeśli używasz środka dezynfekcyjnego) poskładaj ją i schowaj do woreczka strunowego – maska jest gotowa do kolejnego użycia!

Jak jeszcze przedłużyć trwałość maseczki? Oprócz odpowiedniej pielęgnacji istotna jest również jej jakość, tj. materiał, z jakiego została wykonana oraz sposób jej wykończenia. Solidne materiały i szycie to także gwarancja dłuższej żywotności maseczki i jej estetycznego wyglądu nawet po wielu praniach i przy codziennym użytkowaniu.