Papierosy: podsumowanie zapalania

GENEWA: Co minutę palacze przechodzą przez prawie 11 milionów papierosów, a 10 umiera z przyzwyczajenia, mówią eksperci, w branży, która generuje miliardy dolarów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i innych danych szacunkowych na świecie jest około miliarda palaczy, co stanowi około jedną siódmą światowej populacji.

Chiny mają najwyższą liczbę: spośród 1,3 miliarda mieszkańców, około 315 milionów to palacze i spożywają ponad jedną trzecią papierosów na świecie, WHO podało w raporcie z zeszłego roku.

Indonezja ma najwyższy odsetek palaczy, przy 76% mężczyzn w wieku powyżej 15 lat.

Około 80% palaczy na świecie mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie, a 226 milionów z nich uważa się za biednych.

Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym The Lancet w kwietniu 2017 r. Wskazuje, że odsetek osób używających tytoniu każdego dnia spadł w ciągu ostatnich 25 lat.

Okazało się, że jeden na czterech mężczyzn i jedna na 20 kobiet paliła codziennie w 2015 r., W porównaniu z co trzecim mężczyzną i jedną na 12 kobiet w 1990 r.

Jednak redukcje palenia w niektórych krajach „są prawie całkowicie zrównoważone przez rosnącą konsumpcję w wielu krajach o słabszych przepisach dotyczących kontroli tytoniu”, mówi lobby antynikotynowe The Tobacco Atlas.

Należą do nich biedniejsze części świata, w szczególności w Afryce Subsaharyjskiej.

Używanie tytoniu spadło w miejscach takich jak Australia, Brazylia i Wielka Brytania, gdzie środki antynikotynowe obejmują wyższe podatki, zakazy i ostrzeżenia zdrowotne. Elektroniczne papierosy weszły również na niektóre rynki.

Francja zgłosiła milion osób codziennie palących w 2017 r. W porównaniu z 2016 r.

Według badań grupy rynkowej Euromonitor International sprzedaż tytoniu w Chinach spadła nawet o 10% w porównaniu do szczytu w 2012 roku.

Eksperci twierdzą, że tytoń jest główną przyczyną śmierci, której można zapobiec.

Według WHO czynne lub bierne palenie zabija co roku ponad siedem milionów ludzi, a spożywanie tytoniu jest obwiniane za śmierć średnio jednej osoby na sześć sekund.

Nowotwory, zawały serca, udary i choroby płuc są głównymi chorobami związanymi z tytoniem.

W ciągu XX wieku tytoń pochłonął 100 milionów istnień – łącznie ponad 60-80 milionów zgonów podczas drugiej wojny światowej i 18 milionów w pierwszej wojnie światowej łącznie.

Według obecnych stawek, w XXI wieku tytoń może przyczynić się do większej liczby zgonów niż miliard.

Według badania przeprowadzonego w styczniu 2017 r. W czasopiśmie naukowym Tobacco Control palenie zużywa prawie 6% światowych wydatków na opiekę zdrowotną, a także prawie 2% globalnego PKB.

Wynosiło to 1,436 mld USD (5 729 mld RM) na całym świecie w 2012 r., Mówi 40% krajów rozwijających się.

WHO twierdzi, że na całym świecie 4,3 miliona hektarów ziemi jest przeznaczone do uprawy tytoniu, obszar o wielkości Szwajcarii.

Według Euromonitor sprzedaż papierosów jest warta ponad 680 miliardów USD (2,71 bln USD) rocznie.

Chiny są wiodącym producentem tytoniu, uprawiającym około 40% liści na świecie, mówi The Tobacco Atlas.

Pięć firm kontroluje 80% światowego rynku papierosów. Podobno pierwsza szóstka osiągnęła zysk w wysokości ponad 62 miliardów USD (247 miliardów USD) w 2015 roku.

Według The Tobacco Atlas palacze palą rocznie około 5,7 biliona papierosów. Działa to do prawie 11 milionów na minutę.

Filtry wykonane z biodegradowalnego octanu celulozy stały się rodzajem śmieci najbardziej obecnych na plażach świata.