Doktor flebolog Bartłomiej Juza

Profilaktyka i leczenie chorób żył – wywiad z doktorem Bartłomiejem Juzą

Choroby żył to częsty problem, w szczególności dotykający osoby starsze. Przyczyną powstawania żylaków są najczęściej czynniki genetyczne, jednak odpowiednia profilaktyka i nowoczesne metody leczenia są odpowiedzią na efektywne zniwelowanie tego schorzenia. W rozmowie z doktorem flebologiem Bartłomiejem Juzą, będącym specjalistą w diagnostyce i leczeniu chorób żył, skupiamy się na problemie powstawania żylaków u seniorów. Doktor szczegółowo wyjaśnia wszelkie kwestie związane z tym schorzeniem i zaleca najskuteczniejsze metody walki z żylakami.

Panie Doktorze, czy żylaki to tylko problem, który wpływa na nieestetyczny wygląd naszych nóg, czy kryją się za tym inne poważne dolegliwości?

Tak, nieleczone prowadzą do wielu różnych poważnych komplikacji zdrowotnych, chociaż wielu pacjentów postrzega ten problem tylko przez pryzmat estetycznego wyglądu. Stany zapalne żył, zakrzepica i zatory, a także owrzodzenie żylakowe to właśnie te poważne komplikacje, dzięki którym może dojść do sytuacji zagrożenia życia. Dlatego nie wolno lekceważyć początkowych dolegliwości, tylko w celu leczenia należy skontaktować się z lekarzem flebologiem.

Jakie są pierwsze objawy powstawania żylaków?

W pierwszej fazie pojawiania się żylaków nie będziemy ich widzieć, lecz je odczuwać, pojawi się uczucie ciężkości nóg, które będzie szczególnie dokuczliwe wieczorem, a także bóle w okolicy kostek, obrzęk,a w nocy pojawią się skurcze. Dopiero po pewnym czasie zaczniemy dostrzegać zmiany takie jak niewielkie pajączki naczyniowe, a nasze żyły będą się poszerzać robiąc się wypukłe.

Czy jest jakiś sposób, dzięki któremu możemy zapobiec powstawaniu żylaków?

Żylaki to przypadłość, która jest często spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi, a więc jeśli w naszej rodzinie występuje ten problem, jest bardzo możliwe, że nas również dotknie. Jest to choroba postępująca i nie można jej zlikwidować, ale można ją spowolnić. Osoby ze skłonnością do dziedziczenia powinny pamiętać o tym aby się zdrowo odżywiać, zredukować  ilość spożywanej soli oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Uprawianie sportu sprawia, że poprawia się krążenie krwi w żyłach, co w efekcie może spowodować  zahamowanie rozwoju choroby. Jeżeli powyższe metody okażą się nieskuteczne, niezawodnym rozwiązaniem jest klejenie żylaków VenaSeal będące mało inwazyjnym zabiegiem o bardzo wysokiej skuteczności.

A co w przypadku osób starszych, które z racji wieku mogą mieć problem z aktywnością fizyczną, czy istnieje dla nich jakiś zakres ćwiczeń?

Oczywiście, przecież aktywność fizyczna nie jest  zarezerwowana dla osób młodych. Uprawianie sportu nie wiąże się z bardzo skomplikowanymi i wymagającymi wielkiej tężyzny fizycznej ćwiczeniami.

W przypadku ludzi starszych idealnym sposobem na aktywność ruchową jest spacer, który wpływa doskonale na funkcjonowanie układu ruchu. Doskonałą formą aktywności fizycznej jest też jazda na rowerze, a także zalecane jest  korzystanie z basenu, ponieważ  pływanie i gimnastyka w wodzie wspaniale wpływają na wydolność tlenową, trenują mięśnie, a przy okazji nie wpływają obciążająco na kości i stawy. To jaką formę aktywności sportowej wybrać warunkuje ogólny stan zdrowia. Dobrze jest przed rozpoczęciem uprawiania sportu porozmawiać z lekarzem i wspólnie zdecydować na jaką formę aktywności ruchowej można się zdecydować.

Pamiętajmy również o wieczornym relaksie dla nóg. Leżenie z lekko podniesionymi nogami do góry doskonale poprawia krążenie krwi w żyłach oraz wspomoże regenerację po wysiłku.

A co zrobić w sytuacji, kiedy nie uda się nam zapobiec niewydolności żylnej? Czy w takim przypadku możemy uprawiać sport?

Naturalnie, pod warunkiem, że planowaną aktywność ruchową  skonsultujemy z lekarzem, który udzieli nam wskazówek jakie ćwiczenia możemy stosować. Są pewne przeciwwskazania do podejmowania aktywności ruchowej. Należą do nich obecność tętniaka aorty, bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi, czy też krańcowa niewydolność krążenia.

Panie Doktorze podczas naszej rozmowy wspomniał Pan już wcześniej, że niewydolność żylna jest chorobą której nie da się całkowicie zlikwidować, co w takim razie zrobić w sytuacji, kiedy problem staje się bardzo uciążliwy, a dieta i ćwiczenia nie przynoszą żadnego rezultatu?

W takiej sytuacji pomocne są wyroby kompresyjne takie jak rajstopy, pończochy czy podkolanówki uciskowe, pobudzają one krążenie w nogach, a zarazem łagodzą ból i przynoszą ulgę. Należy pamiętać również o tym, że osoby borykające się z żylakami powinny nosić specjalistyczną bieliznę uciskową. Natomiast w sytuacji kiedy metody te nie przynoszą poprawy, jedynym ratunkiem może okazać się zabieg.

Jeśli zabieg Panie Doktorze, to jaki?

Najstarszy zabieg jaki stosuje się w tej przypadłości to zabieg klasyczny, który polega na usunięciu niewydolnej żyły, a następnie żylaków oraz zlokalizowaniu i przerwaniu ciągłości żył łączących układ powierzchniowy z głębokim. Jeżeli zmagamy się z drobnymi żylakami warto dowiedzieć się czym jest skleroterapia, ta mało inwazyjna metoda leczenia niewymagająca nacięć, skutecznie niweluje niewydolne i nieestetycznie wyglądające naczynia.

Z kolei w metodzie klasycznej żylaki usuwa się za pomocą drobnych nacięć w skórze wykonywanych za pomocą specjalnych haczyków i szczypczyków. Jeśli już zostały wykonane odpowiednie otwory, wprowadza się sondę i za jej pomocą jest wyciągana żyła. Rany po zabiegu zamyka się za pomocą plastrów, a na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy. Jednak w przypadku osób starszych zalecany jest zabieg mało inwazyjny.

Na czym polega taki zabieg i dlaczego jest zalecany dla osób starszych?

Zabieg ten polega na klejeniu żył i jest on jednym z najmniej inwazyjnych i bezpiecznych dlatego często stosuje się go u seniorów, ponieważ daje najlepsze rezultaty nie obciążając przy tym organizmu. Przy tej metodzie nie wykonuje się żadnych nacięć na skórze pacjenta. Dostęp do naczynia żylnego uzyskuje się za pomocą cienkich koszulek naczyniowych,a klej jest wpuszczany do zmienionego naczynia żylakowego. Na podobnej zasadzie działa skleroterapia, gdzie do objętego zmianami naczynia krwionośnego wprowadza się specjalny preparat.

Jakie są efekty po przeprowadzeniu mało inwazyjnego zabiegu?

Zabiegi te cieszą się wysoką skutecznością, nawet w przypadku dużych żylaków, poza tym są idealne dla osób,które chcą uzyskać zadowalający efekt estetyczny. Kolejna zaletą jest to, że są one uniwersalne, odpowiednie dla wszystkich pacjentów borykających się z problemem niewydolności żylnej.

Leczenie chorób żył przez Bartłomieja Juzę

Jakie mogą być konsekwencje lekceważenia problemu żylaków?

Najgorszym powikłaniem jest zespół pozakrzepowy, który może prowadzić do powstania zatoru w tętnicy płucnej i spowodować zgon, dlatego zlekceważenie tego schorzenia, może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Aby ich uniknąć należy dbać o siebie,stosować zbilansowaną dietę i uprawiać sport. Musimy również stosować się do zaleceń lekarza a wtedy istnieje szansa, że problem z żylakami zostanie zminimalizowany.

Dziękuję za rozmowę.

Również serdecznie dziękuję i życzę wszystkim dużo zdrowia – Doktor Bartłomiej Juza, Klinika Genesis.